Účastníci
V roce 2008 se festivalu zúčastnily tyto soubory:
- Byzantion – Collegium musicae slavicae Praha
- Dětský pěvecký sbor Berušky, Klatovy
- Dětský pěvecký sbor Sluníčka, Plzeň
- Fojtův komorní sbor, Roudnice nad Labem
- Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie, Bodenmais
- Chrámový sbor sv. Mikuláše, Zwiesel
- Klarinetové kvarteto Junior, Klatovy
- Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy
- Laetitia, Praha
- Musica suavis
- Nokturno, Sezimovo Ústí
- Nová Česká píseň, Plzeň
- Pěvecké sdružení litoměřických učitelů, Litoměřice
- Pěvecké sdružení Martinů, Třinec
- Sbor církevního gymnázia, Plzeň
- Zanetto trio
Nahoru ZpětByzantion – Collegium musicae slavicae Praha
Praha
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Předmětem činnosti sboru je především seznámit veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současnost. Byzantská hudební kultura znala různé zvláštní útvary – kánony, hirmy, tropary, dogmata, taghy, prostopinija apod., společné různým hudebním jazykům (byzantské řečtině, arménštině, církevní staroslověnštině, ukrajinštině atd.), které soubor provádí, stejně jako starší i novější díla slovanských národů, ovlivněné latinskou kulturou. Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko– byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění při účinkování na koncertech, soutěžích i dobročinných akcích doma i v zahraničí (Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček; současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Mgr. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, dále při příležitostech setkání národnostních spolků, např. Ukrajiny, vzpomínkových konferencí apod., většinou a capella, nebo s doprovodem houslí a flétny, příp. klavíru a historických nástrojů – psalteria, syringy, citerové harfy.
Sbor spoluúčinkoval též v roce 2001 na koncertu chrámové hudby "Hoffnung für Osteuropa" Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost hudby východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu pěveckých sborů Tibi laus v Mostě. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů.
Komorní sbor Byzantion je složen z 22 členů, které spojuje láska k této staré neopakovatelné hudbě a v neposlední řadě i propagace myšlenky slovanské vzájemnosti.
www stránky sboru
Nahoru ZpětBerušky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Berušky působí při ZŠ Čapkova ulice v Klatovech a navštěvují ho děti ve věku 6 – 11 let. Od jeho založení v roce 1996 sbor řídí paní učitelka PaedDr. Dana Martinková. Pěvecký sbor každoročně účinkuje na vánočním a jarním koncertu školy, vystupuje pro seniory i děti z mateřských škol. Organizuje koncerty s dětskými sbory z Klatov i jiných částí Plzeňského kraje. Zúčastňuje se pravidelně nejrůznějších přehlídek sborového zpěvu. Mezi největší úspěchy Berušek patří opakované umístění ve zlatém pásmu krajské soutěže dětských pěveckých sborů. Sbor již také několikrát vystupoval v SRN a natočil 3 DVD ze svých koncertů.
www stránky sboru
Nahoru ZpětSluníčka
Plzeň
Dětský pěvecký sbor 15. ZŠ, ulice Terezie Brzkové v Plzni má 70 členů věku od 7 do 10 let, navštěvují ho tedy žáci 2. – 5.tříd.
Sbor byl založen před 15 lety a za dobu svého působení zpíval při různých příležitostech. Vystupuje pravidelně pro Kluby invalidů, seniorů, účastní se charitativních koncertů, ale pořádá i své vlastní samostatné vánoční, jarní koncerty atd.
Pravidelně se účastní krajské soutěže dětských pěveckých sborů v Rokycanech, kde se již několikrát obdržel zlatou medaili. Účastnil se také úspěšně přehlídek DPS v Uničově a Sušici a duchovního festivalu v Praze-Čakovicích.
Repertoár sboru tvoří jednohlasé a vícehlasé úpravy lidových písní, písně období gotiky a renesance až po současné dětské písně. Sbor spolupracuje se současnými hudebními skladateli J. Slimáčkem, T. Sakem, F. Kumperou a A. Rektopem.
Sbormistryně: Zdeňka Augustová
Klavírní doprovod: Jan Kubeš
Nahoru ZpětFojtův komorní sbor
Roudnice nad Labem
Fojtův komorní sbor (FKS) z Roudnice nad Labem vznikl v roce 1993. Sbormistři PaedDr. Zuzana Zrzavá a Mgr. Jiří Zrzavý chtějí prací s tímto amatérským tělesem navázat na hudební a zvláště sborovou tradici města, kterou ještě v padesátých letech minulého století reprezentoval pěvecký spolek Hlahol.
V repertoiru FKS jsou hlavně skladby historické, zvláště duchovní. Obsahuje ale i díla současných autorů, včetně úprav lidových písní, nebo spirituálů.
Každoročně sbor účinkuje na vánoční půlnoční mši sv.v roudnickém kostele Narození Panny Marie, svým zpěvem doprovází bohoslužby při významných církevních svátcích. Zpívá ale i na akcích města, pořádá koncerty, vystupuje při nejrůznějších příležitostech (na křtinách, či svatbách svých členů, významných výročích obcí,…).
Tradicí se stalo pořádání festivalu sborového zpěvu „Roudnické konsonance“ v Roudnici n. Labem. Koná se každoročně v polovině září spolu s roudnickým vinobraním.
Za dobu své existence se Fojtův komorní sbor zúčastnil řady pěveckých soutěží, přehlídek i setkání. Jedním z prvních byl festival Ad fontes v Osečné u Liberce v roce 1995 (do té doby sbor vystupoval jen příležitostně, často v rámci bohoslužeb v roudnickém kostele, neboť základnu pro svou činnost nalezl od počátku právě na proboštství v Roudnici n.Labem..) Dvakrát se zúčastnil festivalu duchovní hudby Tibi laus v Mostě (v roce 1996 a 1998), sedmkrát (v letech 1993 – 2007) reprezentoval město Roudnici n.Labem na celostátní, později už mezinárodní přehlídce, zaměřené na renesanční hudbu, Harantovských slavnostech historického zpěvu na hradě Pecka u Nové Paky. Velkou ctí pro FKS bylo pozvání a účast na mezinárodním festivalu duchovní hudby v Šumperku v roce 2002.
Fojtův komorní sbor od svého vzniku nastudoval pro půlnoční bohoslužby v kostele Narození Panny Marie v Roudnici n. Labem Česko-latinskou vánoční mši, Missu pastorelis a známou „Hej mistře“ Jakuba Šimona Jana Ryby. Dále vánoční mši Roberta Führera, Františka Xavera Brixiho, Adama Václava Michny, Jiřího Ignáce Linka a další.
Svým názvem chce sbor připomenout jméno rodiny Fojtů – významných roudnických hudebníků 2.poloviny 18.a počátku 19.století, varhaníků, ředitelů roudnického kůru i učitelů. Odtud tedy „Fojtův komorní sbor“.
www stránky sboru
Nahoru ZpětChrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie
Bodenmais
Chrámový sbor v Bodenmais se orientuje na nácvik vícehlasých mší a dalších drobných skladeb, kterými doprovází bohoslužby ve zdejším katolickém kostele. Od roku 2004, kdy se jeho sbormistrem stal Vít Aschenbrenner, se významnou součástí repertoáru tělesa staly figurální mše W. A. Mozarta (např. "Korunovační mše", "Spatzenmesse", Mše D dur) s doprovodem orchestru. Od roku 2006 se těleso pravidelně účastní Festivalu duchovní hudby "Šumava - Bayeeischer Wald".
Nahoru ZpětChrámový sbor kostela sv. Mikuláše
Zwiesel
Chrámový sbor kostela sv. Mikuláše je historicky nejstarším městským spolkem na bavorské straně Šumavy (v českém příhraničí), neboť již ze 17. století pocházejí první zmínky o pěstování chrámové hudby ve zwieselské farnosti. Hlavním úkolem sboru je hudebně doprovázet bohoslužby a propůjčovat jim tak slavnostnější ráz. V současnosti zhruba 20členný sbor řídí Peter Kreutzer, který ve farnosti působí od roku 1984 jako regenschori. Sborový repertoár zahrnuje (převážně duchovní) hudbu všech stylů, gregoriánským chorálem počínaje a skladbami současných skladatelů konče. K nejvýznamnějším sborovým počinům patří nepochybně provedení „Slavnostní mše“ („Jubelmesse“) Carla Mariy von Webera u příležitosti sta let vysvěcení městského farního kostela (1998) a hudební doprovod slavnostní mše sv. v rámci oslav 750 let města Zwiesel Haydnovou „Nicolaimesse“ (2004).
V tomtéž roce poprvé přenášel Bavorský rozhlas slavnostní bohoslužbu ze 2. svátku vánočního, kdy se chrámový sbor úspěšně zhostil hudebně náročného partu skladby „Missa Scti Crucis“ Josefa Reinbergera.
Pro s Bavorskou zemskou výstavou „Bavorsko-Čechy: 1500 let sousedství“ souběžně probíhající projekt „Musica Sacra Bohemica“ (Zwiesel, 2007) nastudoval sbor „Missu brevis in D“ Františka Xavera Brixiho a „Missu quintu in B“ Václava Emanuela Horáka. V minulém roce se sbor poprvé účastnil Festivalu duchovní hudby „Šumava-Bayerischer Wald“ v Klatovech a navázal hojnou spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu Klatovy a jeho uměleckým vedoucím Vítem Aschenbrennerem.
Nahoru ZpětKlarinetové kvarteto Junior
Klatovy
Klarinetové kvarteto Junior je komorní těleso, které působí od podzimu roku 2004. Všichni jeho členové jsou hudebníci mající zkušenosti s mnoha žánry, od vážné hudby přes folklor a dechovku až ke swingu, jazzu a moderním stylům.
Také proto je Junior kvartet schopen nabídnout svým posluchačům mnoho rozličných skladeb z různých uměleckých období. Pozvání na jeho vystoupení tedy patří všem milovníkům hudby, kteří chtějí do širokého repertoáru Junior kvartetu nahlédnout.
Vítaným zpestřením jsou sólové skladby zpěvačky Báry, při kterých se klarinetové kvarteto přesouvá do role doprovodu. Toto zajímavé spojení dá každému koncertu nový rozměr a umocní tak hudební zážitek každého posluchače.
www stránky kvarteta
Nahoru ZpětKolegium pro duchovní hudbu
Klatovy
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005). V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák).
Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století).Do loňského roku působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.
další informace o sboru
Nahoru ZpětLaetitia
Praha
Existence Laetitie se datuje od založení smíšeného komorního sboru (1976). U jeho zrodu stály česká pěvkyně a pěvecká pedagožka Dagmar Součková a sbormistryně Jindra Jindáčková. V polovině 80. let se stal sbormistrem Laetitie Stanislav Mistr, od r. 1992 jím je mgr. Roman Michálek. Hlasovou poradkyní sboru je mgr. Tereza Bystřická. Sborovými pěvci od počátku byli a jsou studenti a absolventi pražských vysokých škol nejrůznějšího zaměření - technici, matematici, geologové, ekonomové, právníci, historici a pedagogové, pravidelně kolem 16 členů, průměrný věk zpěváků je cca 22 let. Sbor interpretuje díla duchovní, ale i světské hudby všech období a stylů evropské kultury, od gregoriánského chorálu a vokální polyfonie přes klasická díla sborové literatury až po úpravy lidových písní a skladby současných skladatelů. Charakteristickým rysem sborové práce Laetitie je soustavné rozvíjení pěvecké kultury jednotlivých hlasových skupin. Díky němu má sbor měkký a kultivovaný zvuk, je schopen vystupovat nejen jako celek (smíšený sbor), ale též jako samostatný mužský sbor (např. B. Martinů: Hora tří světel) nebo ženský sbor (G. B. Pergolesi: Stabat mater), vytvářet podle potřeby sólistické ansámbly různého obsazení i zvládat sólové party svého repertoáru vlastními silami. www stránky sboru
Nahoru ZpětMusica suavis
Komorní soubor Musica Suavis ve složení Jan Lokajíček (housle) a Vít Aschenbrenner (varhany) se zaměřuje na interpretaci komorní hudby 17. a 18.století. Orientuje se především na přední barokní a klasicistní autory působící ve střední a jižní Evropě, ale prezentuje také repertoár vzniklý spartacemi regionálních hudebních pramenů. Za účelem věrohodné interpretace staré hudby rozšiřuje soubor své základní obsazení o další hudebníky či zpěváky, a tak je posluchačům schopen nabídnout i skladby vokální nebo vokálně instrumentální (písně, kantáty aj.)
Nahoru ZpětNokturno
Sezimovo Ústí
Pěvecký sbor Nokturno byl založen před 25 lety v roce 1983 jako sbor ženský. Od roku 1993 už vystupuje jako sbor smíšený. Nezaměřuje se pouze na jeden hudební žánr. Zpívá skladby starých i novodobých mistrů, nechybí lidové písně, spirituály, ukázky z oper a muzikálů, ale ani soudobé populární melodie.
Nejkrásnější období bývá v čase vánočním. To vystupuje sbor v řadě koncertních síní a kostelů a na jejich koledy, pastorely, ale i ukázky z vánočních mší se těší posluchači v mnoha místech táborského okresu.
Nejen vánoční, ale rovněž i pravidelné jarní koncerty mívají úspěch také proto, že společně s Nokturnem vystupuje dětský pěvecký sbor Nokturňáček. Oba sbory řídí Mgr. Jarmila Hlubinková.
V loňském roce navázal pěvecký sbor Nokturno velice hezkou spolupráci se slovinským mužským pěveckým sborem z Medvode, několik let spolupracuje i s chrámovým pěveckým sborem v rakouském Litschau.
Již sedm let organizuje Nokturno spolu s městem Sezimovo Ústí Jarní festival sborového zpěvu. Za tu dobu zde vystoupila již hezká řádka dětských, ženských, smíšených, ale i mužských sborů z celého jihočeského regionu.
Řada vystoupení pěveckého sboru Nokturno znamená spoustu práce, avšak všichni členové zpívají pro radost nejen sobě, ale i svým posluchačům.
informace o sboru na portálu České sbory
Nahoru ZpětNová Česká píseň
Plzeň
Smíšený pěvecký sbor Nová Česká píseň se od počátků své činnosti v roce 1990 zúčastňuje pravidelně nejvýznamnějších sborových festivalů v České republice (FSU Jihlava, Bohemia cantat, Pražské sborové dny, Jaro se otvírá, Festival hudebního romantismu a další), úspěšně se zúčastnil i řady soutěží (FSU Jihlava – 1992 – 1.místo v národní soutěži komorních sborů, 2001 – absolutní vítězství v mezinárodní soutěži, 1992 – Nidderau, SRN – zlatý diplom, 1993 – Mainhausen, SRN – zlatý diplom, 1994 – Tolosa, Španělsko – 4.místo v kategorii lidových písní). Za dobu své existence absolvovala Nová Česká píseň téměř dvě desítky zahraničních turné do mnoha zemí Evropy i do USA. V roce 2004 byla pozvána k celovečernímu koncertu na prestižní hudební Ryedale festival v Anglii (skladby A.Dvořáka a Z.Lukáše),
v roce 2005 se zúčastnila 53.ročníku mezinárodního hudebního festivalu Europäischen Wochen Passau a se samostatným celovečerním programem festivalu Pražské hudební slavnosti v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí (Monteverdi, Dvořák). Každoročně pořádá kolem 15 koncertů, je zvána ke spolupráci s profesionálními orchestry, nastudovala dramaturgicky zajímavé koncertní programy (pravoslavné liturgické zpěvy, renesanční madrigaly, úpravy českých lidových písní, rozsáhlou sborovou tvorbu Zdeňka Lukáše apod.). Provedla několik světových premiér skladeb soudobých autorů, zvláště na jihlavském sborovém festivalu.
Nová Česká píseň vydala zatím pět samostatných CD (Clarton, Edit), spolupracovala i na CD Vánoce Evy Pilarové. V současné době se řadí k absolutní špičce mezi amatérskými smíšenými sbory v České republice. Odbornou kritikou je vysoce ceněna zejména hlasová kultura sboru, umožňující interpretovat na vysoké umělecké úrovni i nejnáročnější sborovou literaturu různých historických období.
V čele sboru stojí od samého počátku sbormistr Zdeněk Vimr. Pedagogicky působí jako docent na katedře hudební kultury Západočeské univerzity v Plzni a více než deset let je zároveň i sbormistrem plzeňské opery, kde připravil více než 50 operních inscenací a několik samostatných sborových koncertů. Často je zván do porot národních i mezinárodních sborových soutěží, vedl několik sborových ateliérů, pořídil mnoho rozhlasových nahrávek převážně soudobé sborové tvorby, je uznávaným znalcem sborové tvorby Zdeňka Lukáše. Od roku 2006 je garantem oboru „sbormistrovství“ na Západočeské univerzitě v Plzni.
www stránky sboru
Nahoru ZpětPěvecké sdružení Martinů
Třinec
Pěvecké sdružení Martinů, Třinec bylo založeno v roce 1955 jako Soubor pracujících Třineckých železáren. Po 10 letech činnosti přijal soubor nové oficiální pojmenování Pěvecké sdružení Martinů, což nejlépe vystihovalo charakteristiku sboru. Téměř 50 let sbor dirigoval profesor Václav Štývar ,pod jehož vedením „ Martinů“ získalo mnoho ocenění u nás i v zahraničí. Po jeho odchodu se ujal dirigentské taktovky mladý nástupce, absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a student Vysoké škole múzických umění v Bratislavě Michal Zátopek. Pod jeho vedením vzniklo první CD tohoto souboru natočené v Ostravském rozhlase. Sbor navštívil mnoho zemí Evropy například v roce 2005 to byl koncertní zájezd do Španělska, Barcelona. Vystoupení v chrámu kláštera Montserrat patři k chloubě Pěvecké sdružení Martinů. V loňském roce se sbor úspěšně zúčastnil mezinárodního nesoutěžního festivalu pěveckých sboru v Itálii a také mezinárodního soutěžního festivalu vánoční a adventní hudby v Bratislavě, kde získal bronzové ocenění. Pěvecké sdružení Martinů se úspěšně zúčastňuje mnoha přehlídek a festivalu v České republice a pravidelně pořádá vánoční a jarní koncerty v Třince a jeho blízkém okolí. Repertoár sboru prochází napříč hudebně historickým vývojem od děl starých mistrů přes skladby baroka, klasicismu a romantismu. Zahrnuje také úpravy lidových písní a vánočních koled. Pěvecké sdružení Martinů vytvořilo krásnou tradici sborového zpěvu v Třinci a nese ji i nadále.
informace o sboru na portálu České sbory
Nahoru ZpětSbor církevního gymnázia
Plzeň
Sbor existuje při Církevním gymnáziu v Plzni již od jeho založení, tj. od roku 1992 a navštěvují jej především studenti prim až kvint. Sbor má na svém kontě mnohá vystoupení i v zahraničí – především ve Francii a Německu. Můžete jej vidět samozřejmě na akcích školy, diecéze, města Plzně a charitativních akcích.
V roce 2004 získal zlaté pásmo na regionální přehlídce dětských sborů a byl vybrán na Festival dětských pěveckých sborů v Českém Krumlově.
V současné době koncertní sbor čítá 32 členů a od prosince 2007 jej vede Jakub Šedivý, student třetího ročníku PF ZČU. Na klavír a varhany doprovází Vojtěch Esterle, student šestého ročníku Plzeňské konzervatoře.
informace o sboru na portálu České sbory
Nahoru ZpětZanetto trio
Houslové trio ve složení Radka Beranová (housle), Zbyněk Paďourek (viola), Petr Hejný (violoncello) představuje trojici prvotřídních instrumentalistů, jejichž hudební život je pevně spjat s komorní hudbou. Impulsem ke vzniku Zanetto tria bylo studium Goldbergových variací J. S. Bacha v úpravě pro smyčcové trio D.Sitkovetského. Vzájemné hudební i lidské porozumění umělců pak dalo základ další spolupráci na repertoáru psaném pro toto nástrojové obsazení.
Vedle děl klasicko-romantické literatury se věnují také skladbám 20.století, skladbám méně často uváděným i kombinacím různých nástrojových obsazení.
Za své jméno soubor vděčí krásnému nástroji violoncellisty P.Hejného, který postavil v roce 1581 v Brescii italský houslař Pellegrino Zanetto.
Více o souboru v PDF