Účastníci
- Byzantion – Collegium musicae slavicae, Praha
- Canto Carso, Řevnice
- Collegium Vocale, Karlovy Vary
- Consortio Melcelii, Českoskalicko
- Continuo, Pardubice
- Česká píseň, Plzeň
- DPS Fialky, Klatovy
- DPS Mariella, Plzeň
- DPS Svítání, Praha
- Dívčí akademický sbor (FPE ZČU), Plzeň
- Fautores flautae, Písek
- Fojtův komorní sbor, Roudnice nad Labem
- Horizont, Lam – Lohberg (D)
- Hornická kapela (Knappschaftskapelle), Bodenmais (D)
- Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie, Bodenmais (D)
- Kácov, Nové Město nad Metují
- Kolegium pro duchovní hudbu, Klatovy
- Komorní orchestr Katedry hudební kultury FPE ZČU Plzeň
- Lamer Winkel Vierg'sang, Lam (D)
- Pěvecké sdružení Martinů, Třinec
- Plzeňský akademický sbor (FPE ZČU), Plzeň
- ProVocal, Budapest (H)
- Salvátorský pěvecký sbor, Praha
- Schola u redemptoristů, Plzeň
- Třinecký komorní orchestr, Třinec
- Vokální harmonie, Hradec Králové
- Vox Imperfecta, Plzeň
- Železnorudský smíšený sbor, Železná Ruda
Nahoru Zpětbyzantion – collegium musicae slavicae Praha
Praha
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Snahou sboru je pěstovat řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a přední Asie ( tehdejší hudební formy, jako byly kanony. tropary, prostopinija atd.) a seznamovat veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současná díla autorů slovanských národů, ovlivněná latinskou kulturou.
Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko-byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění na koncertech a soutěžích doma i v zahraničí ( Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček. Současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Ing. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, pro seniory i na konferencích a spolkových a pamětních setkáních, většinou a capella, někdy s doprovodem houslí, flétny a klavíru. Zájem sboru je rozšířen i na hudbu západní a střední Evropy. Příkladem mohou být vánoční koledy (polské, maďarské, švédské, laponské), vybrané slovanské národní písně (ukrajinské) a také skladby, které byly věnovány sboru ( J. Snížková, O. Dutková).
Sbor spoluúčinkoval na koncertu chrámové hudby „ Hoffnung für Osteuropa Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, několikrát festivalu pěveckých sborů sborů Tibi laus v Mostě, dále festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích, též „Roudnických konsonancí“ v Roudnici n.Labem. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a má v současné době 24 členů.
www stránky sboru
Nahoru Zpětcanto carso
Řevnice
Smíšený pěvecký sbor Canto Carso zahájil činnost v říjnu roku 2011. Název sboru vychází z latinského ekvivalentu slova "kras," protože členové sboru se na zkoušky do Řevnic nedaleko Prahy sjíždějí z městeček a vesnic oblasti Českého krasu. Sbor vede dr. Roman Michálek.
Repertoár tvoří písně duchovní i světské - namátkou Missa in fa od Jiřího Laburdy, Insalata Italiana z pera Richarda Genéeho, madrigaly či Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka.
Navzdory svému mládí má Canto Carso na kontě řadu vystoupení. Vedle zpívání na mších či kulturních akcích v regionu se sbor už dvakrát představil v pražském Hlaholu - na společném koncertu se spřáteleným německým sborem a na slavnostním vystoupení tří sborů k výročí založení Československa v říjnu roku 2012.
Canto Carso je členem Unie českých pěveckých sborů.
www stránky sboru
Nahoru Zpětcollegium vocale
Karlovy Vary
Ženský komorní sbor Collegium Vocale vznikl na podzim r.2011 z iniciativy bývalých členek Karlovarského dívčího sboru. V krátkém čase se podařilo oživit velkou část repertoáru, který obsahuje hudbu českých i cizích skladatelů různých období, písně lidové i populární. Významný podíl tvoří vánoční koncerty v kostelích, lázeňských domech i na kolonádě. Uměleckým vedoucím sboru je Mgr. Jiří Štrunc, na klavír a flétnu spoluúčinkuje Jarmila Štruncová, členka Karlovarského symfonického orchestru.
Nahoru Zpětconsortio melcelii
Českoskalicko
Consortio Melcelii je hudební společenství, tvořené zpěváky a instrumentalisty z královéhradeckého regionu. Nejprve se sešli, aby společně
zrealizovali Melceliovu skladbu Missa absque Nomine. Po loňské premiéře této skladby, jejíž provedení si získalo uznání jak laické, tak odborné veřejnosti, soubor nastudoval další Melceliovu kompozici Vesperae canonicae minores de Beatissima Virgine Maria. Autor se v ní představuje jako skvělý kontrapunktik a mistr kánonu.
Notový materiál pro novodobé uvedení Melceliových skladeb připravil a soubor vede Ladislav Horký. Hlavním motivem jeho práce a práce celého souboru je znovuuvedení skladatelské osobnosti Jiřího Melcelia do širšího povědomí veřejnosti, aby se tento skladatel zařadil po bok svých dnes známějších současníků A. V. Michny, P. J. Vejvanovského či A. Mazáka. Soubor má však v repertoáru i skladby dalších skladatelů 17. století,
a to jak skladby vokální (A. Mazák, A. Michna), tak i instrumentální, pocházející jednak z kroměřížské hudební sbírky (A. Poglietti, G. Finger, anonymní skladatelé), jednak díla italských skladatelů (T. Merula, G. B. Buonamente, S. Rossi, G. G. Kapsberger)
www stránky orchestru
Nahoru Zpětcontinuo
pardubice
Smíšený komorní sbor Continuo Pardubice byl založen na podzim roku 2004. Zakladatelkou a také první dirigentkou sboru byla Jana Kosinková. Od září 2005 až do května 2010 sbor vedl doc. ing. Vlastislav Novák; po něm převzala vedení sboru Continuo jeho vnučka – Mgr. Lucie Gregorovič Fárová.
Continuo Pardubice pořádá každý rok pravidelné koncerty (Májový a Vánoční) a účastní se festivalu Zrcadlo umění v Pardubicích. První soutěžní zkušenost získal sbor v červnu roku 2005 na Harantovských slavnostech, odkud si přivezl jednu z cen. V červnu 2006 se sbor zúčastnil festivalu Svátky písní Olomouc, kde se v kategorii smíšených komorních sborů umístil ve stříbrném pásmu a v prosinci vystoupil na Mezinárodním festivalu adventní
a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena, kde se rovněž umístil ve stříbrném pásmu. V roce 2007 se sbor zúčastnil 2. ročníku festivalu Festa Choralis Bratislava, kde získal v kategorii komorních smíšených sborů a v kategorii lidová píseň stříbrné medaile. V květnu roku 2011 získal smíšený sbor dosud největší soutěžní úspěch na festivalu Mozartova Praha, kde se umístil ve zlatém pásmu.
Continuo XX
je pardubický ženský sbor, který vznikl v lednu roku 2009 ze členek smíšeného sboru Continuo Pardubice. Dirigentkou ženského sboru se od počátku stala Mgr. Lucie Gregorovič Fárová. Sbor již za svou krátkou působnost získal ocenění na prestižních mezinárodních festivalech. V říjnu 2009 získal 2. místo ve zlatém pásmu v kategorii ženských sborů na festivalu Praga Cantat 2009 a v květnu 2011 se umístil ve stříbrném pásmu na 6. ročníku mezinárodního festivalu Mozartova Praha.
www stránky orchestru
Nahoru Zpětčeská píseň
plzeň
Česká píseň Plzeň působí v plzeňském kulturním životě již 58 let. Byl založen v roce 1954 hudebním skladatelem, tehdejším hudebním dramaturgem Čsl. rozhlasu v Plzni Zdeňkem Lukášem. Za dobu své činnosti se v jeho čele vystřídali různí sbormistři významných jmen (Jaroslav Krček, Zdeněk Vimr, Ivan Pařík a jiní). V současné době sbor řídí hobojista České filharmonie Vojtěch Jouza.
Během tak dlouhé doby existence sbor uspořádal stovky koncertů v Plzni, v České republice i za jejími hranicemi. Přivezl mnoho významných ocenění z nejrůznějších festivalů, soutěží a přehlídek ( Budapešť 1965, Wales 1965, NSR 1966, NDR 1969, Haag – absolutní prvenství, Barcelona 1972, Francie 1979, Pražské jaro 1986, Polsko 1987, Rakousko 1991, Švýcarsko a Holandsko 1992, Itálie, Yersey, Bretaň 1999, Regensburg 2000 a 2001, maďarská Šoproň 2003).
Účast na soutěžích v posledních letech:
2006: mezinárodní soutěž duchovní hudby MUSICA SACRA BRATISLAVA - zlaté pásmo v kategorii smíšených sborů
2008: mezinárodní soutěž FESTA CHORALIS BRATISLAVA – dvakrát stříbrná medaile (kategorie Smíšené sbory a Duchovní hudba)
2009: Mezinárodní festival Bohuslava Martinů - dvakrát stříbrná medaile (kategorie Smíšené sbory s povinnou skladbou a Duchovní hudba)
2010: Mezinárodní soutěž pěveckých sborů Rimini 2010 – stříbrné a bronzové pásmo (kategorie Lidová píseň a Smíšené sbory)
www stránky orchestru
Nahoru Zpětdps fialky
Klatovy
Pěvecký sbor Fialky působí při Základní umělecké škole Josefa Kličky v Klatovech. Členové tohoto přibližně třicetičlenného sboru jsou nejen studentky a studenti sólového zpěvu v rámci ZUŠ Klatovy, ale především hudební nadšenci z blízkého i vzdáleného okolí Klatov.
Sbor se účastní nejrůznějších hudebních akcí, na kterých zaznívá nejen klasický sborový repertoár, ale také skladby, které primárně sboru určené nejsou. Ze zdařilých koncertů poslední doby lze jmenovat Večer filmových melodií, A Night at the Opera, Po čertech veselé Vánoce, opomenout nelze ani na muzikály Mamma Mia! či Pomáda. Sbormistrem Fialek je Jaroslav Pleticha.
www stránky sboru
ukázka
Nahoru Zpětdps mariella
Plzeň
Sbor působí již od r. 1990 v 15.základní škole v Plzni. Od založení sboru stojí v jeho čele sbormistryně Mgr.Marie Nováková, na klavír doprovází Mgr.Hana Bezděková (obě pedagogicky působí na výše zmíněné škole).
Mariella vyvíjí bohatou kulturní i humanitární činnost, získal četná ocenění na různých soutěžích a festivalech. Spolupracuje s Českým Červeným křížem, charitou, Hnutím na vlastních nohou, Západočeským hudebním centrem
( poměrně často uvádí novinky soudobých skladatelů, některé skladby byly věnovány skladateli přímo tomuto sboru), nezapomíná ani na důchodce, pro něž pravidelně vystupuje. Navazuje a udržuje kontakty též s jinými sbory z České republiky i zahraničí. Sbor je již dobře znám plzeňské kulturní veřejnosti.Byl vybrán Stálou misí při Radě Evropy ve Štrasburku, aby reprezentoval Českou republiku ve dnech 27.-30.dubna 2004 na slavnostním zasedání Parlamentu Rady Evropy ve Štrasburku při příležitosti představení nových členů Evropské unie a při dalších akcích, s touto událostí korespondujících.
Zúčastnil se mnoha společných projektů s jinými sbory či hudebními tělesy, v poslední době jmenujme např. slavnostní mši v chrámu sv.Víta v Praze pro Hnutí na vlastních nohou p.Běly Gran Jensen z Norska nebo účast na Rekviem za Václava Havla v kostele sv.Anny v Praze – oba pořady byly přenášeny Českou televizí.
Úsilí sbormistryně a vedení sboru směřuje nejen k dosažen co nejlepší interpretační úrovně, ale i k vytvoření a fixaci životního stylu, který preferuje jiné hodnoty, než pouze spotřebu a hmotné statky. Snaží se prostřednictvím společného zpěvu přinášet radost a pohodu jak sborovým zpěvákům a dospělým ve vedení sboru, tak především posluchačům, jimž děti své umění předávají.
www stránky sboru
Nahoru Zpětdps svítání
Praha
Dětský pěvecký sbor „Svítání“ založila v září roku 1996 Mgr. Jana Jamborová (tehdy ještě Švejnohová) na Praze 4. Sbor fungoval jako občanské sdružení až do září 2008, kdy přešel pod ZUŠ Štefánikova v Praze 5 – Smíchově.
V současné době sbor sdružuje přes 80 dětí z Prahy a blízkého okolí. Systém dvou přípravných oddělení, koncertního a komorního sboru umožňuje pracovat s dětmi dlouhodobě, od 4 až do 26 let. Učí se pěvecké technice, seznamují se s hudební literaturou všech vývojových slohů; učební plán též zahrnuje výuku intonace, zpěv z not, sluchovou výchovu, rozvíjení harmonického cítění a výuku hudební teorie.
V posledních letech prošel sbor velkou změnou uměleckého vedení. Od září 2010 stojí v čele koncertního sboru Svítání a komorního oddělení Slunovrat Mgr. Tereza Bystřická a starší přípravné oddělení Svítáníčko a mladší přípravné oddělení Sluníčka má na starosti Helena Hofrajtrová.
Za dobu své existence absolvoval sbor řadu koncertů doma i v zahraničí (např. v Polsku, Lotyšsku, Estonsku, Belgii a Itálii). Každý školní rok pořádá několik samostatných koncertů v reprezentativních prostorách, kde představuje svůj aktuální repertoár. Od počátku své činnosti se Svítání účastní domácích i zahraničních přehlídek a soutěží, kde získal nejedno ocenění.
Repertoár „Svítání“ je žánrově pestrý a široký – zahrnuje skladby různých slohových období, duchovní, světské, lidové i populární.
Nahoru Zpětdívčí akademický sbor (fpe zču)
Plzeň
Dívčí akademický sbor byl založen na katedře hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni v roce 1993. Vystupuje na samostatných koncertech v ČR i v zahraničí (Francie, Německo, Polsko, Slovensko), při větších hudebních projektech spolupracuje s komorními orchestrálními tělesy (Collegium Musicum d´Aquitaine Bordeaux, Komorní orchestr katedry hudební kultury, Symfonický orchestr univerzity v Regensburgu, Folklórní soubor univerzity Kolín n. R.,…). Za dobu svého působení získal sbor řadu vítězství a předních cen na mezinárodních sborových soutěžích a festivalech (Young Prague, IFAS Pardubice a Akademické Banské Bystrice, Jaro se otvírá, Festa academica, Smetanovské dny v Plzni, Festival sborového umění Jihlava,…), opakovaně je oceňována jeho vyspělá hlasová kultura. Ve svém repertoáru má nejen skladby starých mistrů a úpravy lidových písní,
ale zvláště se zaměřuje na kompozice 20. století.Sbormistryněmi jsou doc. Daniela Mandysová a dr. Romana Feiferlíková.
www stránky sboru
Nahoru Zpětfautores flautae - Kvarteto zobcových fléten
Písek
Motto: Hrajte mi na flétny, loutny a violy, něco mě bolelo a už to nebolí, dnes chci s
vámi páni, dámy, zpívat a hrát, neboť hudce čistého srdce Pán Bůh má rád.
Těleso vzniklo v roce 1989 a od svého založení se věnuje interpretaci renesančních a barokních skladeb, ale i hudbě soudobé v úpravách pro různá obsazení.
V repertoáru jsou též skladby z období gotiky, upravené mešní písně a další duchovní hudba. Seskupení hudebníků, jak říká sám název souboru „Přátelé fléten“, uskutečňuje samostatné koncerty, spoluúčinkuje při církevních obřadech, hraje při nejrůznějších slavnostních příležitostech, dotváří hudbou atmosféru na hradech a zámcích, vernisážích, pořádá akce s mluveným slovem pro děti a podílí se na četných projektech s jinými hudebními tělesy a pěveckými sbory. Soubor také koncertuje v zahraničí, např. v Itálii a Rakousku. Jeho členové se pravidelně zúčastňují festivalů a přehlídek staré hudby a interpretačních kurzů.
Nahoru Zpětfojtův komorní sbor
Roudnice nad Labem
Fojtův komorní sbor (FKS) z Roudnice nad Labem vznikl v roce 1993. Sbormistři PaedDr. Zuzana Zrzavá a Mgr. Jiří Zrzavý chtějí prací s tímto amatérským tělesem navázat na hudební a zvláště sborovou tradici města, kterou ještě v padesátých letech minulého století reprezentoval pěvecký spolek Hlahol.
V repertoiru FKS jsou hlavně skladby historické, zvláště duchovní. Obsahuje ale i díla současných autorů, včetně úprav lidových písní, nebo spirituálů.
Každoročně sbor účinkuje na vánoční půlnoční mši sv.v roudnickém kostele Narození Panny Marie, svým zpěvem doprovází bohoslužby při významných církevních svátcích. Zpívá ale i na akcích města, pořádá koncerty, vystupuje při nejrůznějších příležitostech (na křtinách, či svatbách svých členů, významných výročích obcí,…).
Tradicí se stalo pořádání festivalu sborového zpěvu „Roudnické konsonance“ v Roudnici n. Labem. Koná se každoročně v polovině září spolu s roudnickým vinobraním.
Za dobu své existence se Fojtův komorní sbor zúčastnil řady pěveckých soutěží, přehlídek i setkání. Jedním z prvních byl festival Ad fontes v Osečné u Liberce v roce 1995 (do té doby sbor vystupoval jen příležitostně, často v rámci bohoslužeb v roudnickém kostele, neboť základnu pro svou činnost nalezl od počátku právě na proboštství v Roudnici n.Labem..) Dvakrát se zúčastnil festivalu duchovní hudby Tibi laus v Mostě (v roce 1996 a 1998), sedmkrát (v letech 1993 – 2007) reprezentoval město Roudnici n.Labem na celostátní, později už mezinárodní přehlídce, zaměřené na renesanční hudbu, Harantovských slavnostech historického zpěvu na hradě Pecka u Nové Paky. Velkou ctí pro FKS bylo pozvání a účast na mezinárodním festivalu duchovní hudby v Šumperku v roce 2002.
Fojtův komorní sbor od svého vzniku nastudoval pro půlnoční bohoslužby v kostele Narození Panny Marie v Roudnici n. Labem Česko-latinskou vánoční mši, Missu pastorelis a známou „Hej mistře“ Jakuba Šimona Jana Ryby. Dále vánoční mši Roberta Führera, Františka Xavera Brixiho, Adama Václava Michny, Jiřího Ignáce Linka a další.
Svým názvem chce sbor připomenout jméno rodiny Fojtů – významných roudnických hudebníků 2.poloviny 18.a počátku 19.století, varhaníků, ředitelů roudnického kůru i učitelů. Odtud tedy „Fojtův komorní sbor“.
www stránky sboru
Nahoru Zpěthorizont
Lam – Lohberg (D)
Pěvecké sdružení „Horizont“ vzniklo roku 1995. Tvoří ho jedenáct zpěvaček z farností Lohberg a Lam, kteří hudebně doprovázejí mše sv., svatby, křty, mariánské bohoslužby včetně ranních rorátů – ale také např. třídní srazy. Repertoár souboru tvoří nové duchovní písně, gospely, spirituály, moderní písně v bavorském nářečí, mariánské písně, tradiční „šumavská mše“ - ale také vlastní písňová tvorba. Soubor již natočil 2 vlastní CD: „Menschen auf dem Weg“ („Lidé na cestě“ - adventní a vánoční písně, 2001) a „Augenblicke“ („Okamžiky“, 2007). Uměleckým vedoucím souboru je paní Michaela Hehr z Lamu.
Nahoru Zpětknappschaftskapelle („hornická kapela“)
Bodenmais(D)
Tradice hornické kapely v Bodenmais sahá až do roku 1760, kdy se v osadě usadilo několik českých horníků. Na kapelu, přiměřenou svému společenskému postavení, byli náležitě hrdí – avšak když byla v Bodenmais r. 1962 ukončena těžba, ztichly také hudební nástroje místních horníků.
Roku 1970 založil Erich Redman mládežnickou dechovou kapelu, která se později stala součástí obnoveného Knappschaftsverein („Hornického sdružení“). První hudební úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a kapela se stala žádanou v širokém okolí. Roku 1980 byla bodenmaiským muzikantům propůjčena spolkovým prezidetem medaile „Pro-Musika“.
Od roku 2000 vede dechový orchestr v hornických krojích Johann Kuchl. Repertoár tělesa obsahuje vedle úprav klasických skladeb také soudobé původní skladby a úpravy písní z muzikálů, žánrově pop, rock i swing; celkový výčet pak doplňují tradiční melodie a nápěvy v podání více než 50 instrumentálních hráčů.
Zvláště vznamné postavení má v bodenmaiském hornickém spolku, který zaštiťuje kapelu navenek, hudební vzdělání. Vedle klasického hudebního vzdělávání nabízí také dvě přípravná hudební oddělení, výuku hry na zobcovou flétnu a orchestr pro začínající hráče na dechové nástroje.
Zvláštní místo v hudebních aktivitách Hornické kapely a celého spolku zaujímá bezpochyby slavnostní Výroční koncert (pravidelně na Boží hod Velikonoční) a prosincový svátek patronky horníků sv. Barbory.
Nahoru Zpětchrámový sbor kostela nanebevzetí panny marie
Bodenmais (D)
Chrámový sbor v Bodenmais se orientuje na nácvik vícehlasých mší a dalších drobných skladeb, kterými doprovází bohoslužby ve zdejším katolickém kostele. Od roku 2004, kdy se jeho sbormistrem stal Vít Aschenbrenner, se významnou součástí repertoáru tělesa staly figurální mše J.Haydna (Missa brevis in F, Hob.XII:1, Missa Scti Joannis de Deo („Kleine Orgelmesse“, Hob.XII:7) a W. A. Mozarta (např. "Korunovační mše" KV 317, "Spatzenmesse" KV 220, Mše C dur („Orgelmesse“, KV 259), Mše D dur KV 194) s doprovodem orchestru – vedle původního sborového repertoáru v tradici německého cecilianismu (Filke, Gruber, Kempter aj.). V roce 2008 uvedl sbor ve světové premiéře „Barbara-Messe“ od současného německého skladatele Hermanna Angstenbergera. Od roku 2006 se těleso pravidelně účastní Festivalu duchovní hudby "Šumava - Bayerischer Wald".
Nahoru Zpětkácov
Nové Město nad Metují
Smíšený pěvecký sbor Kácov z Nového Města nad Metují působí na hudební scéně již dvanáctým rokem. Ve své nedlouhé historii se sbor úspěšně účastnil nejrůznějších festivalů a soutěží jak v ČR, tak i v zahraničí. Na jaře roku 2011 se uvolněného sbormistrovského postu ujal Mgr. Jiří Skopal a od té doby pokračuje se sborem ve společné práci a dalším uměleckém rozvoji tohoto pěveckého tělesa.
Kácov pravidelně koncertuje na tradičních jarních a vánočních koncertech v Novém Městě nad Metují a jeho blízkém i vzdálenějším okolí. Účastní se se svým uměleckým programem nejrůznějších kulturních akcí. Prozatím největším úspěchem sboru je účast na mezinárodní pěvecké soutěži Festa Choralis Bratislava, v červnu loňského roku. Kácov zde soutěžil ve dvou kategoriích – smíšené sbory a lidová píseň a velmi důstojně zde završil pěveckou sezonu 2011/2012, kdy jako reprezentant ryze amatérského sborového zpívání získal v obou kategoriích zlaté medaile.
www stránky sboru
Nahoru Zpětkolegium pro duchovní hudbu klatovy
Klatovy
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005). V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák).
Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století). Do roku 2007 působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Evropského festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.
Roku 2009 si Kolegium odvezlo z Harantovských hudebních slavností historického zpěvu cenu za "autentickou interpretaci renesanční polyfonie“. Rok 2010 byl ve znamení oslav 750. výročí založení města, na jehož oslavách se těleso podílelo hned třemi projekty, z toho dvěma samostatnými koncerty: "Liturgickou hudbou v Klatovech před 250 lety" (obnovené premiéry - spartace dochovaných jezuitských pramenů klatovské hudební sbírky) a koncertem hudby klatovských rodáků / skladatelů 19. a 20. století. V prosinci pak Kolegium uvedlo ve světové premiéře adventní oratorium "Dies sanctificatus" plzeňského hudebního skladatele Pavla Samiece (*1984).
Roku 2011 bylo Kolegium přizváno k realizaci hudební nahrávky pro novou expozici klatovských Katakomb (natáčení jezuitských skladeb klatovského původu) a u příležitosti slavnostního otevření této expozice provedlo Mozartovu Dominicus-Messe.
www stránky sboru
Nahoru ZpětKomorní orchestr Katedry hudební kultury fpe zču plzeň
Plzeň
Orchestr sestávající zejména ze studentů a absolventů Katedry hudební kultury, ale rovněž ze studentů či absolventů ostatních fakult Západočeské univerzity působí na Katedře hudební kultury pod vedením Víta Aschenbrennera. Smyčcový orchestr se zaměřuje zejména na interpretaci děl 18. století, avšak do jeho repertoáru patří i díla soudobá. Spolupracuje s dalšími tělesy, zejména s Dívčím akademickým sborem a Kolegiem pro duchovní hudbu z Klatov. Mezi jeho nejvýznamnější počiny v posledních letech patřilo provedení Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala a Missy pastoralis Jana Hanuše. Loňský rok završil orchestr světovou premiérou oratoria Pavla Samiece Dies sanctificatus, kterou realizoval ve spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu.
Nahoru Zpětlamer winkel vierg'sang
Lam (D)
Autentická, původní lidová hudba z bavorské části Šumavy s písněmi, tradiční „šumavskou mší“, „selskou mší“ a dalšími duchovními zpěvy tvoří základní repertoár „Lamského čtyřzpěvu“, který vystupuje v obsazení Hans Eckl (1. hlas), Klaus Huber (2. hlas), Hermann Koller (3. hlas), Otto Vogl (bas). Již více než jedenáct let ztělesňuje tento kvartet (doprovázený mladými talenty na strunné nástroje, citeristkou Anjou Schönsteiner z Waldmünchen a kontrakytaristou Florianem Beerem z Rötz), novou dimenzi bavorské tradice mužského čtyřhlasého zpěvu. Bavorská Šumava coby „písněmi nejbohatší oblast Německa“ poskytuje těmto čtyřem zpěvákům opravdu bohatý repertoárový základ, v němž lze ale rovněž nalézt další hornobavorské nebo jihotyrolské písně.
Nahoru Zpětpěvecké sdružení martinů
Třinec
PSM je koncertní smíšený sbor, který zahájil svou činnost v roce 1955. Repertoár sboru prochází napříč hudebně historickým vývojem od děl starých mistrů přes skladby baroka, klasicismu a romantismu. Zahrnuje také úpravy lidových písní a vánočních.
PSM pravidelně vystupuje na mnoha prestižních festivalech v České republice (např. Moravskotřebovské arkády, Slezský trojok, Šumava-Bayerischer Wald, Poodří Františka Lýska, Třinecké hudební jaro, Celý Třinec zpívá), ale i v zahraničí (ve Španělsku, Itálii, Německu, Makedonii, Polsku, Slovensku, Rakousku, Rusku, Chorvatsku, Maďarsku, Francii). V průběhu celého roku pořádá PSM pravidelně jarní a vánoční koncerty v Třinci a jeho okolí, často je zváno i do vzdálenějších míst jako host koncertů jiných sborů.
Kromě koncertních festivalů se sbor účastní mnoha mezinárodních soutěží, na kterých ve velké konkurenci sborů z celého světa získal zatím vždy přední umístění a do svého rodného města Třince se z těchto soutěží vrací s hrdostí a cenným ohodnocením. Za všechny jmenujme: Svátky písní Olomouc (2008, 2010) – stříbro, Praga Cantat (2009) – stříbro a Cena uměleckého ředitele pro nejmladšího dirigenta za umělecký výkon, Mozartova Praha (2011) - stříbro, Mezinárodní festival sborů Gaude Cantem (Pl, 2012) - stříbro a ocenění pro nejlepší zahraniční sbor, Mezinárodní festival Musica Religiosa, Olomouc (2012) - stříbro.
www stránky sboru
Nahoru Zpětplzeňský akademický sbor (fpe zču)
Plzeň
Plzeňský akademický sbor je mužský komorní sbor, jenž od jara 2013 pracuje pod vedením Víta Aschenbrennera na Katedře hudební kultury plzeňské pedagogické fakulty. V současnosti je jediným mužským sborem působícím v jihozápadních Čechách a snaží se navázat na kdysi bohatou tradici mužského sborového zpěvu v tomto regionu. Za svoji krátkou historii usiluje toto mladé těleso o precizní a přesvědčivou interpretaci skladeb 18.-20. století. Významnou součástí jeho činnosti je spolupráce s Dívčím akademickým sborem. Festivalové koncerty budou jeho první veřejnou prezentací vůbec.
Nahoru ZpětProVocal
budapest (H)
Komorní sbor ProVocal byl založený roku 2004. Zakládajícími členy byly spřátelené rodiny a jejich blízcí přátelé. Uměleckou vedoucí sboru je od počátku Marta Pálmai-Pápayová. ProVocal se za dobu své existence zúčastnil různých domácích a mezinárodních festivalů a soutěží. Např.: 20. mezinárodní festival a soutěž komorních sborů (2007), Mezinárodní festival v Ostravě (2008), Festival a soutěž na domácím pódiu – Eger (2008), kde soubor získal zlatý diplom. Dále se účastnil Evropského festivalu Šumava-Bayerischer Wald (2008, 2010) a mezinárodní sborové soutěže v Bratislavě (2009-2011), kde získal bronzový a stříbrný diplom. Repertoár souboru tvoří široká paleta skladeb světové sborové literatury: tradiční sborová tvorba, gospely a spirituály, hudba XX. a XXI. století. ProVocal považuje za důležité propagovat díla současných maďarských autorů. V současnosti je soubor tvořen sedmi zpěváky a působí jako ženský pěvecký sbor. Zajímavostí je, že v altu zpívá jeden kontratenor.
Nahoru Zpětsalvátorský pěvecký sbor
Praha
Salvátorský pěvecký sbor z Prahy působí při evangelickém kostele U Salvátora na Praze 1. Má více než třicetiletou tradici, od samého počátku až dodnes pravidelně zpívá při večerních bohoslužbách-nešporách před Vánoci a před Velikonocemi v kostele U Salvátora. Kromě účasti na těchto bohoslužbách, při kterých má hlavní slovo hudba, zpívá příležitostně při ranních bohoslužbách v místním kostele a vyjíždí za dalšími příležitostmi ke zpívání do jiných kostelů v Praze i mimo Prahu.
Sbor byl v 70. letech veden farářem R. Schillerem, později jeho manželkou Hanou Schillerovou, která sbor připravovala na nešpory více než dvacet let. Od konce 90. let ji ve vedení vystřídal její vnuk, absolvent dirigentství a skladby na konzervatoři, Jakub Dvořáček, v současnosti skladatel a korepetitor, který roku 2005 předal vedení Marii Žárské.
Sbor navštěvují jak pamětníci, zakladatelé sboru, tak studenti, lidé nejrůznějších profesí i vyznání. Sbor v současné době navštěvuje kolem pětadvaceti zpěváků a zpěvaček, které spojuje především radost ze zpívání duchovních skladeb. Ve sborovém souzvuku je znát dlouhodobá práce na pěvecké technice, v poslední době pak otevřenost poučené interpretaci staré hudby i vztah k hudbě 20. století.
www stránky sboru
Nahoru Zpětschola u redemptoristů
Plzeň
Název sboru je odvozen od jeho působiště - novorománského římskokatolického kostela sv Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni, který je znám jako kostel u redemptoristů. Tento kostel postavený řádem redemptoristů v roce 1911 byl po likvidaci řádů v roce 1953 dlouho filiálním kostelem. Od roku 2007 je farním kostelem nově zřízené farnosti Plzeň Bory. V Plzni je jedním z nejnavštěvovanějších kostelů.
Schola byla založena v roce 1985 z iniciativy Msgre. P. Josefa Žáka s cílem zajistit doprovod bohoslužeb liturgickou hudbou.
Schola se stále uplatňuje především formou zpěvu ordinárií a doprovodných skladeb při nedělních bohoslužbách v kostele sv. Jana Nepomuckého. Několikrát do roka pořádá schola samostatné koncerty. Základ současného repertoáru tvoří většinou čtyřhlasé (i dvoj-, tří-, pěti-, šesti- a osmihlasé) skladby prakticky všech období od gotiky přes skladby renesanční, barokní, klasické a romantické až ke skladbám současných autorů. Většinou jsou skladby prováděny "a capella" (bez hudebních nástrojů), některé s varhanním doprovodem. O větších svátcích (velikonoce, vánoce) jsou prováděny náročnější skladby s doprovodem orchestru.
www stránky sboru
MP3 ukázka sboru 1
MP3 ukázka sboru 2
Nahoru Zpěttřinecký komorní orchestr
Třinec
Třinecký komorní orchestr vstoupil na svou vůrčí dráhu v roce 1972 se svým zakladatelem Bronislavem Kalinou. Členy tvoří většinou bývalí žáci, absolventi základní umělecké školy, dnes neprofesionální hudebníci. V repertoáru převažují díla z období baroka a klasicismu. Vedle smyčcového obsazení soubor interpretuje i instrumentální koncerty s hostujícími sólisty z řad třineckých rodáků, absolventů konzervatoří.
S úspěchem se prezentuje na národních přehlídkách a festivalech v ČR. Mezi stálé partnery patří ženský komorní sbor Camerata, polský pěvecký sbor Hutník a smíšený pěvecký sbor Martinů Třinec, se kterými koncertujeme doma i v zahraničí. V současné době je uměleckou vedoucí učitelka ZUŠ Alena Kostková, která v orchestru působí jako violistka a sólistka na zobcovou flétnu.
www stránky sboru
dipl. práce věnovaná TKO
Nahoru Zpětvokální harmonie
Hradec Králové
Ženský komorní sbor Vokální harmonie vznikl v roce 1959 a za dobu své existence se představila posluchačům v desítkách měst
České i Slovenské republiky na více než sedmi stech koncertech. Přes 100 koncertů uskutečnil v 17 zemích Evropy.
Sbor zdobí řada ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. K posledním úspěchům patří stříbrné pásmo na mezinárodním festivalu Musica sacra v Bratislavě v květnu 2008 a v říjnu téhož roku na Mezinárodním festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí získal sbor cenu Bedřicha Průchy za nejlepší provedení lidové písně. Aktivně spolupracuje s Filharmonií Hradec Králové a s instrumentálními sólisty. Repertoár sboru zahrnuje skladby všech stylových období od renesance až po 20. století, nechybějí ani zajímavé úpravy lidových písní a spirituály. Sbor řídí Jaromír Schejbal, na klavír doprovází Alena Holá.
www stránky sboru
Nahoru Zpětvox imperfecta
Plzeň
Vox imperfecta (vox - hlas, imperfecta - nedokonalý, ale také nehotový, stále se vyvíjející...)
Komorní smíšený pěvecký sbor založený roku 2006 v Plzni. Vznikl z původní studentské scholy při kostele Nanebevzetí Panny Marie u Františkánského kláštera, pravidelně doprovází liturgii mše svaté, s duchovní hudbou seznamuje širokou veřejnost na koncertech nejen v západních Čechách.
Sbor se zabývá interpretací hudby převážně starších období s důrazem na období renesance a baroka. Sbormistrem je Pavel Dolanský.
www stránky sboru
Nahoru Zpětželeznorudský smíšený sbor
Železná Ruda
Železnorudský smíšený sbor byl založen v říjnu 2006. Od počátku je jeho sbormistrem Martin Červenka, klavírista, skladatel, učitel a student oboru sbormistrovství. V současnosti má sbor celkem 21 členů.
Sborový repertoár tvoří skladby lidové, nejčastěji v moderní úpravě, autorské skladby M. Červenky, skladby duchovní i světské, spirituály, vánoční koledy, Česká mše vánoční J. J.Ryby a další. Za nedlouhou dobu své existence má sbor v repertoáru kolem 65 nacvičených skladeb a na dalších pracuje.
Každý rok má sbor kolem 20 vystoupení v Čechách i v sousedním Bavorsku. Roku 2009 vystupoval sbor v italském Aldenu. Je pravidelným účastníkem různých festivalů – Plzeňského notování, festivalu „Musica sacra“ a Evropského festivalu duchovní hudby „Šumava-Bayerischer Wald”. Sbor spolupracuje i s jinými tělesy v regionu – s pěveckými sbory ze Sušice, z Horažďovic, Klatov a Zwieselu.
Je členem Unie českých pěveckých sborů.
www stránky sboru