Účastníci
- Byzantion – Collegium musicae slavicae, Praha
- Cantate, Rokycany
- Consortio Melcelii, Českoskalicko
- Consortium musicum, Plzeň
- DPS Berušky, Klatovy
- DPS Jitříčko,Hradec Králové
- DPS Mariella, Klatovy
- DPS Sedmikrásky, Klatovy
- DPS Sluníčka, Plzeň
- Flétnový soubor, Chamerau (D)
- Fontána, Mariánské Lázně
- Golspelový soubor "all generations", Lam (D)
- Hornická kapela (Knappschaftskapelle), Bodenmais (D)
- Chorus Egrensis, Aš
- Chrámový sbor farností Haibühl-Honenwarth (D)
- Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie, Bodenmais (D)
- Kolegium pro duchovní hudbu, Klatovy
- Lamer Winkel Vierg'sang, Lam (D)
- Local Vocal, Roztoky u Prahy
- Musica Sarensis, Žďár nad Sázavou
- Prácheň, Horažďovice
- Sbor přátel zpěvu Permoník, Karviná
- Strunná hudba Prüflinger, Haibühl-Hohenwarth (D)
- Stoiber-Deandl`n, Haibühl-Hohenwarth (D)
- Vox Imperfecta, Plzeň
Nahoru Zpětbyzantion – collegium musicae slavicae Praha
Praha
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Snahou sboru je pěstovat řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a přední Asie ( tehdejší hudební formy, jako byly kanony. tropary, prostopinija atd.) a seznamovat veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současná díla autorů slovanských národů, ovlivněná latinskou kulturou.
Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko-byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění na koncertech a soutěžích doma i v zahraničí ( Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček. Současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Ing. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, pro seniory i na konferencích a spolkových a pamětních setkáních, většinou a capella, někdy s doprovodem houslí, flétny a klavíru. Zájem sboru je rozšířen i na hudbu západní a střední Evropy. Příkladem mohou být vánoční koledy (polské, maďarské, švédské, laponské), vybrané slovanské národní písně (ukrajinské) a také skladby, které byly věnovány sboru ( J. Snížková, O. Dutková).
Sbor spoluúčinkoval na koncertu chrámové hudby „ Hoffnung für Osteuropa Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, několikrát festivalu pěveckých sborů sborů Tibi laus v Mostě, dále festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích, též „Roudnických konsonancí“ v Roudnici n.Labem. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a má v současné době 24 členů.
Nahoru Zpětcantate
rokycany
Smíšený pěvecký sbor Cantate vznikl v roce 1985 a navázal tak na bohatou tradici sborového zpěvu v Rokycanech. Od roku 1994 je sbormistrem Dr.Jiří Frolík( pracuje jako odborný asistent na katedře hudební kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni), pod jehož vedením sbor absolvoval více než 170 vystoupení, z toho na 120 samostatných koncertů. Pětačtyřicetičlenné těleso koncertuje především na Rokycansku, vystupuje ale i v jiných městech republiky. Několikrát sbor zpíval i v SRN( Rimbach, Kötzting, Bocholt).
Repertoár Cantate je tvořen světskými i duchovními skladbami převážně a cappella od nejstarších období až po dvacáté století (M.Praetorius, J.S.Bach, J.G.Albrechtsberger, W.A.,Mozart, Q.von Pogatschnigg, F.Liszt, A.Bruckner, B.Smetana, A.Dvořák, L.Janáček, Z.Lukáš...). Svoje stálé místo v repertoáru mají černošské spirituály a úpravy lidových písní. Pěvecký sbor Cantate může nabídnout samostatné koncerty duchovní, světské i vánoční hudby, v loňském roce sbor uspořádal koncert jen z úprav lidových písní.
Smíšený pěvecký sbor Cantate Rokycany je členem Unie českých pěveckých sborů.
www stránky sboru
Nahoru Zpětconsortio melcelii
Českoskalicko
Consortio Melcelii vzniklo v roce 2012 jako hudební společenství zpěváků a instrumentalistů z královéhradeckého regionu. Důvodem bylo uvedení novodobé premiéry skladby Missa absque Nomine pozapomenutého českého barokního skladatele Jiřího Melcelia (1624 - 1693), jehož skladby se vzácně dochovaly mezi hudebninami kroměřížské kapely olomouckého biskupa Carla II. Lichtensteina-Castelcorna.
Po premiéře této skladby, jejíž provedení si získalo uznání jak laické, tak odborné veřejnosti, soubor nastudoval další Melceliovu kompozici Vesperae canonicae minores de Beatissima Virgine Maria. Autor se v ní představuje jako skvělý kontrapunktik a mistr kánonu. Melceliovy nešpory v programu zazní společně s chorálem a instrumentálními sonátami pocházejícími také z archivu v Kroměříži.
Posluchač tak může zažít "rekonstrukci" barokních nešpor, tak jak mohly znít v kroměřížském kostele sv. Mořice nebo olomouckém kostele sv. Václava v 2. polovině 17. století. Notový materiál pro novodobé uvedení Melceliových skladeb připravil a soubor vede Ladislav Horký.
www stránky orchestru
Nahoru Zpětconsortium musicum
Plzeň
Orchestr sestávající zejména ze studentů a absolventů Katedry hudební kultury, ale rovněž ze studentů či absolventů ostatních fakult Západočeské univerzity působí na Katedře hudební kultury pod vedením Víta Aschenbrennera. Smyčcový orchestr se zaměřuje zejména na interpretaci děl 18. století, avšak do jeho repertoáru patří i díla soudobá. Spolupracuje s dalšími tělesy, zejména s Dívčím akademickým sborem a Kolegiem pro duchovní hudbu z Klatov. Mezi jeho nejvýznamnější počiny v posledních letech patřilo provedení Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala a Missy pastoralis Jana Hanuše. Loňský rok završil orchestr světovou premiérou oratoria Pavla Samiece Dies sanctificatus, kterou realizoval ve spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu.
Nahoru Zpětdps berušky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Berušky působí při ZŠ Klatovy, Čapkova ul. a zpívají v něm děti ve věku 7 – 11 let.
Od jeho založení v roce 1996 sbor řídí PaedDr. Dana Martinková, Ph.D. Pěvecký sbor se zúčastňuje nejrůznějších festivalů sborového zpěvu (Evropský festival duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, Májová přehlídka klatovských dětských pěveckých sborů,
festival Adventní zpěvy Praha, Doteky, Synagoga zpívá, Je kraj, kde voní tráva, Světlo za Lidice aj.). Mezi největší úspěchy Berušek patří opakované umístění ve zlatém pásmu krajského kola soutěže dětských pěveckých sborů. V loňském roce pěvecký sbor účinkoval na koncertu Pavla Nováka, vystupoval společně s Martinem Maxou, v německém Neukirchenu představil divadelní hru se zpěvy
„Mariin malý oslík“, vystupoval na přehlídce My a příroda a Na jedné lodi, organizoval školní koncerty, vystupoval na akcích města, pro seniory i děti z mateřských škol. Sbor již několikrát účinkoval v SRN a natočil 9 DVD ze svých koncertů.
www stránky sboru
Nahoru Zpětdps jitříčko
Hradec Králové
Sbor Jitříčko je součástí Královéhradeckého dětského sboru Jitro a zároveň je pro jeho zpěváky poslední zastávkou před vstupem do hlavního koncertního sboru Jitro. Zpívají zde děti ve věku od 11 do 14 let, kteří zkouší již souběžně s hlavním sborem. Repertoár sboru zahrnuje jednohlasé a vícehlasé písně období gotiky a renesance až po tvorbu současných autorů. Každým rokem uskuteční tento sbor několik vystoupení v Hradci Králové, vystupoval však také v Praze, Tachově, Liberci a Olomouci. Velmi úspěšné byly i zahraniční zájezdy do Německa, Rakouska, Francie a Maďarska. Mezi největší úspěchy Jitříčka patří vítězství v roce 2003 na mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc a získání zlatého pásma v kategorii dětských sborů na Mezinárodním festivalu a soutěži pěveckých sborů Bohuslava Martinů v Pardubicích (2009). Dlouholetým dirigentem tohoto sboru byl Ph.D. Jiří Skopal, v současné době je sbor pod vedením sbormistryně Lucie Fárové. Se sborem spolupracuje klavírista Doc. Michal Chrobák.
www stránky sboru
Nahoru Zpětdps mariella
Plzeň
Sbor působí již od r. 1990 v 15.základní škole v Plzni. Od založení sboru stojí v jeho čele sbormistryně Mgr.Marie Nováková, na klavír doprovází Mgr.Hana Bezděková (obě pedagogicky působí na výše zmíněné škole).
Mariella vyvíjí bohatou kulturní i humanitární činnost, získal četná ocenění na různých soutěžích a festivalech. Spolupracuje s Českým Červeným křížem, charitou, Hnutím na vlastních nohou, Západočeským hudebním centrem ( poměrně často uvádí novinky soudobých skladatelů, některé skladby byly věnovány skladateli přímo tomuto sboru), nezapomíná ani na důchodce, pro něž pravidelně vystupuje.
Navazuje a udržuje kontakty též s jinými sbory z České republiky i zahraničí. Sbor je již dobře znám plzeňské kulturní veřejnosti. Byl vybrán Stálou misí při Radě Evropy ve Štrasburku, aby reprezentoval Českou republiku ve dnech 27.-30.dubna 2004 na slavnostním zasedání Parlamentu Rady Evropy ve Štrasburku při příležitosti představení nových členů Evropské unie a při dalších akcích, s touto událostí korespondujících. Zúčastnil se mnoha společných projektů s jinými sbory či hudebními tělesy,
v poslední době jmenujme např. slavnostní mši v chrámu sv.Víta v Praze pro Hnutí na vlastních nohou p.Běly Gran Jensen z Norska nebo účast na Rekviem za Václava Havla v kostele sv.Anny v Praze – oba pořady byly přenášeny Českou televizí. V červnu 2013 zpívala Mariella při Mši pro Evropu ve štrasburské katedrále a při slavnostní vernisáži dětských prací v Radě Evropy, uspořádané při příležitosti oslav 1150.výročí příchodu slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu.
Úsilí sbormistryně a vedení sboru směřuje nejen k dosažen co nejlepší interpretační úrovně, ale i k vytvoření a fixaci životního stylu, který preferuje jiné hodnoty, než pouze spotřebu a hmotné statky. Snaží se prostřednictvím společného zpěvu přinášet radost a pohodu jak sborovým zpěvákům a dospělým ve vedení sboru, tak především posluchačům, jimž děti své umění předávají.
www stránky sboru
Nahoru Zpětdps sedmikrásky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Sedmikrásky vznikl v září roku 2012 a jeho činnost je velmi pestrá. Zahrnuje koncerty vánoční, charitativní, sbor se již pravidelně účastní festivalu Plzeňské notování a akcí klatovské Základní umělecké školy. V březnu 2014 měl sbor tu čest zazpívat si společně na koncertu s Jaroslavem Uhlířem. V současné době tvoří sboru asi 60 zpěváků ve věku od sedmi do jedenácti let.
Všechny Sedmikrásky spojuje radost ze společného zpívání.
www stránky sboru
Nahoru Zpětdps sluníčka
Plzeň
Sbor Sluníčka má 70 členů od 7 do 10 let – žáci 3. – 5.třídy. Sbor byl založen před 17 lety a za dobu svého působení zpívá pravidelněpro kluby seniorů, invalidů, pořádá charitativní akce. V krajské soutěži DPS v Rokycanech a v Plzni pravidelně obsazuje zlaté pásmo. Sbor zpíval na přehlídkách DPS v Uničově, Rychnově nad Kněžnou a v Lidicích. Účastnil se festivalu v Sušici a duchovního festivalu v Praze. Dvakrát získal ocenění za výbornou hlasovou kulturu.
Nahoru Zpětflétnový soubor
chamerau (D)
Flétnový soubor v Chamerau tvoří sedm děvčat ve věku 10-17 let pod vedením paní Veroniky Nerud. Již několik let doprovází soubor „rodinné“ („dětské“) bohoslužby s rytmickými písněmi. K nácviku vybraných písní dochází v rámci několika setkání před bohoslužbami, v uvolněné a nenucené atmosféře.
Soubor se zaměřuje především na doprovod moderních rytmických písní zpívaných společenstvím. Každá z jednou za měsíc konaných rodinných bohoslužeb má odlišné téma. Společně s flétnovým souborem písně při bohoslužbách hudebně dotvářejí ještě varhaník Andreas Wierer a předzpěvák Johann Fersch.
Nahoru ZpětFontána
Mariánské Lázně
Smíšený pěvecký sbor Fontána byl založen roku 1968. Od r. 1989 je jeho sbormistrem Pavel Urban. V minulých letech podnikl sbor úspěšné zahraniční cesty do Itálie, Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie, Dánska, Polska a přivítal na domácí půdě mnoho zahraničních sborů. V současnosti má kolem 30 členů a sdružuje amatérské zpěváky a milovníky hudby různých povolání.
Repertoár sboru je velmi pestrý - zahrnuje duchovní písně 15.- 19. století, italské madrigaly, české a evropské lidové písně, americké spirituály, písňové cykly, operní sbory a cykly vánočních písní. Během své existence nastudoval sbor řadu rozsáhlých vokálních skladeb českých i světových autorů (A.Dvořák, L.Janáček, J.J.Ryba, Z.Lukáš, M.Bok, J.Pavlica, J.Haydn ad.).
Sbor každoročně vystupuje při zahájeních lázeňské sezony v Mariánských Lázních, pořádá adventní a vánoční koncerty a již 16 let organizuje Mariánský festival duchovní hudby. Dlouholetá je spolupráce sboru se Západočeským symfonickým orchestrem.
Koncerty ve společenském domě Casino jsou vyvrcholením mariánskolázeňské koncertní sezony.
www stránky sboru
Nahoru Zpětgolspelový soubor "all generations"
Lam (D)
Gospelový soubor „all generations“ založil r. 2001 sbormistr a současný lamský regenschori Rudi Graßl. Od začátku se soubor profiloval jako ženský sbor, zaměřující se na gospel a současnou křesťanskou píseň. Soubor čítající na dvacet dívek a žen různého věku (odtud název „all generations“ vystupuje zpravidla na bohoslužbách v Lamu a okolí. Vrcholem každé sborové sezóny je pak benefiční koncert, kde soubor doprovází také další hudebníci. Jeho výtěžek je věnován potřebným a různým charitativním organizacím.
Nahoru Zpětknappschaftskapelle („hornická kapela“)
Bodenmais(D)
Tradice hornické kapely v Bodenmais sahá až do roku 1760, kdy se v osadě usadilo několik českých horníků. Na kapelu, přiměřenou svému společenskému postavení, byli náležitě hrdí – avšak když byla v Bodenmais r. 1962 ukončena těžba, ztichly také hudební nástroje místních horníků.
Roku 1970 založil Erich Redman mládežnickou dechovou kapelu, která se později stala součástí obnoveného Knappschaftsverein („Hornického sdružení“). První hudební úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a kapela se stala žádanou v širokém okolí. Roku 1980 byla bodenmaiským muzikantům propůjčena spolkovým prezidetem medaile „Pro-Musika“.
Od roku 2000 vede dechový orchestr v hornických krojích Johann Kuchl. Repertoár tělesa obsahuje vedle úprav klasických skladeb také soudobé původní skladby a úpravy písní z muzikálů, žánrově pop, rock i swing; celkový výčet pak doplňují tradiční melodie a nápěvy v podání více než 50 instrumentálních hráčů.
Zvláště vznamné postavení má v bodenmaiském hornickém spolku, který zaštiťuje kapelu navenek, hudební vzdělání. Vedle klasického hudebního vzdělávání nabízí také dvě přípravná hudební oddělení, výuku hry na zobcovou flétnu a orchestr pro začínající hráče na dechové nástroje.
Zvláštní místo v hudebních aktivitách Hornické kapely a celého spolku zaujímá bezpochyby slavnostní Výroční koncert (pravidelně na Boží hod Velikonoční) a prosincový svátek patronky horníků sv. Barbory.
Nahoru ZpětChorus Egrensis
Aš
Smíšený pěvecký sbor Chorus Egrensis působí na Ašsku od roku 2000 a je pokračovatelem pěveckého sboru Tosta Aš. Sdružuje zpěváky z Aše, Chebu a Františkových Lázní. Koncertuje v Čechách i v zahraničí, spolupracuje s řadou renomovaných umělců či spřátelených sborů.
Velmi významnou spoluprací je pravidelná koncertní činnost v rámci koncertů „Zpěv tří zemí“, pořádaných každročně v Rehau, Olešnici a Aši. Všechny tři pořádající sbory jsou za tento projekt držiteli hlavního ocenění Euregia Egrensis roku 2008. Dirigentkou je Bc. Alexandra Benešová, absolventka Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze a oboru sbormistrovství na Univerzitě Karlově v Praze.
Repertoár sboru tvoří skladby duchovní i světské, lidové písně, spirituály i gospely, hudba taneční i písně dalších hudebních žánrů. Sbor také spoluúčinkuje v rámci „Loketského kulturního léta“ na provedení opery „Aida“ od G.Verdiho. V loňském roce sbor provedl spolu s orchestrem a dalšími západočeskými sbory Mozartovo Requiem v Praze a v Hranicích u Aše.
www stránky sboru
Nahoru ZpětChrámový sbor farností Haibühl-Hohenwarth
Haibühl-Hohenwarth (D)
Sbor založil v roce 2012 Ewald Pirtzl z bývalých chrámových sborů obou farností. Vzhledem k tomu, že oba sbory mají značné problémy s doplňování sborového dorostu, jevil se tento postup jako dobrá možnost udržení funkčního chrámového sboru v obou spojených farnostech. Ewald Pirtzl, který působil již od roku 1982 vedle Gereona Schlepütze jako druhý varhaník v Haibühlu, převzal po Schlepützově penzionování zcela varhanický úřad,
stal se církevním hudebníkem tohoto farního společenství a zároveň vykonává kostelnickou funkci v Hohenwarthu.
Sbor pravidelně vystupuje při bohoslužbách v Haibühlu i Hohenwarthu, účinkuje při různých církevních slavnostech a usiluje o pěstování pokladu liturgické hudby rozličných stylových epoch na pokud možno vysoké úrovni. Repertoár přirozeně sestává v první řadě ze zpěvů určených pro liturgické potřeby církevního roku.
Nahoru Zpětchrámový sbor kostela nanebevzetí panny marie
Bodenmais (D)
Chrámový sbor v Bodenmais se orientuje na nácvik vícehlasých mší a dalších drobných skladeb, kterými doprovází bohoslužby ve zdejším katolickém kostele. Od roku 2004, kdy se jeho sbormistrem stal Vít Aschenbrenner, se významnou součástí repertoáru tělesa staly figurální mše J.Haydna (Missa brevis in F, Hob.XII:1, Missa Scti Joannis de Deo („Kleine Orgelmesse“, Hob.XII:7) a W. A. Mozarta (např. "Korunovační mše" KV 317, "Spatzenmesse" KV 220, Mše C dur („Orgelmesse“, KV 259), Mše D dur KV 194) s doprovodem orchestru – vedle původního sborového repertoáru v tradici německého cecilianismu (Filke, Gruber, Kempter aj.). V roce 2008 uvedl sbor ve světové premiéře „Barbara-Messe“ od současného německého skladatele Hermanna Angstenbergera. Od roku 2006 se těleso pravidelně účastní Festivalu duchovní hudby "Šumava - Bayerischer Wald".
Nahoru Zpětkolegium pro duchovní hudbu klatovy
Klatovy
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005). V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák). Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století). Do roku 2007 působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Evropského festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.Roku 2009 si Kolegium odvezlo z Harantovských hudebních slavností historického zpěvu cenu za "autentickou interpretaci renesanční polyfonie“. Rok 2010 byl ve znamení oslav 750. výročí založení města, na jehož oslavách se těleso podílelo hned třemi projekty, z toho dvěma samostatnými koncerty: "Liturgickou hudbou v Klatovech před 250 lety" (obnovené premiéry - spartace dochovaných jezuitských pramenů klatovské hudební sbírky) a koncertem hudby klatovských rodáků / skladatelů 19. a 20. století. V prosinci pak Kolegium uvedlo ve světové premiéře adventní oratorium "Dies sanctificatus" plzeňského hudebního skladatele Pavla Samiece (*1984).
Roku 2011 bylo Kolegium přizváno k realizaci hudební nahrávky pro novou expozici klatovských Katakomb (natáčení jezuitských skladeb klatovského původu) a u příležitosti slavnostního otevření této expozice provedlo Mozartovu Dominicus-Messe.
Nahoru Zpětlamer winkel vierg'sang
Lam (D)
Autentická, původní lidová hudba z bavorské části Šumavy s písněmi, tradiční „šumavskou mší“, „selskou mší“ a dalšími duchovními zpěvy tvoří základní repertoár „Lamského čtyřzpěvu“, který vystupuje v obsazení Hans Eckl (1. hlas), Klaus Huber (2. hlas), Hermann Koller (3. hlas), Otto Vogl (bas). Již více než jedenáct let ztělesňuje tento kvartet (doprovázený mladými talenty na strunné nástroje, citeristkou Anjou Schönsteiner z Waldmünchen a kontrakytaristou Florianem Beerem z Rötz), novou dimenzi bavorské tradice mužského čtyřhlasého zpěvu. Bavorská Šumava coby „písněmi nejbohatší oblast Německa“ poskytuje těmto čtyřem zpěvákům opravdu bohatý repertoárový základ, v němž lze ale rovněž nalézt další hornobavorské nebo jihotyrolské písně.
Nahoru ZpětLocal Vocal
Roztoky u Prahy
Smíšený pěvecký sbor Local Vocal byl založen roku 2006 v Roztokách u Prahy pod patronací sdružení Roztoč a v současně době čítá třináct členů. V letech 2009–2011 byl jeho uměleckým vedoucím a sbormistrem Igor Angelov. Od podzimu 2011 sbor vede Martin Šmíd.
Ve své práci se sbor zaměřuje zejména na hudbu pozdní renesance a baroka převážně českého a italského původu. Stěžejní část jeho repertoáru tvoří duchovní hudba z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, ale zahrnuje i hudbu pozdější. Tuto zlatou éru sborové tvorby lze vymezit reformou renesanční polyfonie Tridentským koncilem v polovině šestnáctého století a zrušením klášterů Josefem II. na konci století osmnáctého. Mezi autory nastudovaných skladeb patří Giovanni Pierluigi da Palestrina,
Tomas Luis de Victoria, Lodovico Grossi da Viadana, Tarquinio Merula, Antonio Lotti, Adam Michna z Otradovic a Jan Dismas Zelenka.
Sbor věnuje pozornost i české kancionálové tvorbě šestnáctého století – bohatému zdroji duchovních písní v českém jazyce –, která je typická pro české země renesance a baroka. Hudbu interpretuje se snahou o pochopení tehdejší provozovací praxe, se správným uchopením fráze a deklamace, ale především s láskou a radostí.
Zahraniční zkušenosti členové sboru získali během dvouletého projektu Grundtvig (2012–2013), v rámci kterého se společně se spřátelenými sbory účastnili dílen a koncertů v Čechách, Francii a Finsku.
Od roku 2013 sbor příležitostně doprovází bohoslužby v kostele Panny Marie Sněžné v Praze. Hudebním doprovodem bohoslužeb interpretované skladby ožívají a nejsou jenom muzejní relikvií. Jejich skutečné místo je právě v liturgii a je dobře, že stále mohou sloužit stejným způsobem jako v době svého vzniku.
www stránky sboru
Nahoru ZpětMusica Sarensis
žďár nad sázavou
Komorní sbor Musica Sarensis založil na jaře roku 1994 dr. Jiří Libra jako Pěvecké sdružení působící při Základní umělecké škole Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou. Od léta 2003 do konce roku 2011 vedl sbor Radim Dvořák, současně sbor pracuje pod vedením sbormistra Františka Dvořáka.
Svým repertoárovým zaměřením obsahuje širokou oblast od hudby církevní, vážné přes úpravy lidových písní k hudbě populární. Žďárští zpěváci se zúčastnili řady mezinárodních soutěží, festivalů a koncertních turné v mnoha evropských zemích. Opakovaně účinkovali v Itálii, Belgii, Německu,
ale také v Řecku, Anglii, Nizozemsku a na Slovensku. Mezi výrazné úspěchy patří ocenění z festivalů v Litomyšli, Olomouci, Limburgu, v Římě, ale také v brazilském Rio de Janeiru a severobrazilském městě Alagosas. Velké množství koncertů proběhlo samozřejmě také v tuzemsku, v kraji Vysočina a městě Žďár nad Sázavou. Ze soutěží doma i v zahraničí sbor přivezl dvě bronzové, čtyři stříbrné a dvě zlaté medaile.
Za zmínku určitě stojí také spolupráce s významnými skladateli a hudebními tělesy. Připomeňme provedení Pavlicovy Missa brevis s doprovodem orchestru Virtuosi di Praga, jedinečné nastudování díla exilového umělce Jana Křesadla a tím i spolupráci s významným představitelem sborové tvorby A. Tučapským. Jejich tvorba byla předvedena ve světové premiéře na českém velvyslanectví v Londýně za účasti A. Tučapského.
Musica Sarensis pravidelně spolupracuje s Komorním smyčcovým orchestrem a hudebníky ze Žďáru n. S., Polenským bigbandem, pěveckými sbory Jasoň (Havl. Brod), Melodie (Jihlava), Smetana (Telč) a Borůvkou z Bruselu, Stellou Alpinou z italské Verony a chrámovým sborem z městečka Werschau v Německu.
V poslední době se rozvíjí velmi dobrá spolupráce se žďárským komorním sborem C-VOX.Sbor natočil 2 studiová CD.
www stránky sboru
Nahoru ZpětPrácheň
Horažďovice
Spolek má bohatou historii, o jeho založení bylo rozhodnuto při pouti na starobylé Práchni v roce 1862. Zahájil činnost jako mužský sbor s cca 60 členy. Později měla Prácheň i svůj orchestr a nastudovala opery, včetně Smetanovy Prodané nevěsty. Mezi čestnými členy spolku září Otakar Ševčík i Bedřich Smetana.
Po 2. světové válce byla činnost spolku ukončena a obnovena v roce 1992, kdy Horažďovice vzpomínaly 700. výročí povýšení na město.
Dnes je spolek smíšeným sborem, kde převládají ženy. V novodobé historii koncertoval spolek několikrát i v zahraničí, pořídil profesionální nahrávku i nový spolkový prapor. V roce 2012 si připoměl 150. výročí založení a 20. výročí obnovení činnosti a v roce 2014 uspořádal 10. setkání západočeské části Unie českých pěveckých sborů za účasti 16 sborů a cca 550 zpěváků.
I pro rok 2015 máme již naplánováno několik zajímavých akcí, jako například vystoupení v rámci cyklu "Sobota s pěveckými sbory" v Praze na Loretě.
Pěvecký spolek Prácheň je členem Unie českých pěveckých sborů.
www stránky sboru
Nahoru Zpětsbor přátel zpěvu permoník
Karviná
Sbor přátel zpěvu je oddělením dospělých zpěváků Sborového studia Permoník, které působí na ZUŠ Bedřicha Smetany v Karviné. Sbor vznikl spontánně v roce 2002. Původně se několik rodičů dětí přípravného Permoníček rozhodlo zpívat společně se svými ratolestmi. Sborové zpívání se jim zalíbilo natolik, že se rozhodli zpívat sami bez svých dětí a vystupovat se svým vlastním repertoárem. Postupně se přidávali noví nadšenci sborového zpěvu, včetně mnoha bývalých členů koncertního sboru Permoník. V současnosti v SPZ – Sboru přátel zpěvu - zpívá na 70 zpěváků.
SPZ každoročně spoluúčinkuje s Janáčkovým komorním orchestrem například při provádění České mše vánoční Jana Jakuba Ryby, Missy Pastoralis Františka Xavera Brixiho a Missy Brevis Jiřího Pavlici. Sbor se zúčastnil Mezinárodního festivalu sborového zpěvu MUSICA CANORA ve Štýrském Hradci v Rakousku, kde na koncertech a worshopech prezentoval díla českých autorů. Sbor zahajoval XII. ročník mezinárodního festivalu duchovní hudby v Jastrembiu (Polsko). Sbor koncertoval na jubilejním 10. ročníku festivalu Poodří Františka Lýska v Jistebníku.
Koncertní sezónu 2012-2013 zakončil úspěšným koncertním zájezdem do Konstanz - Kostnice (Německo). Vrcholem koncertní sezóny 2013-2014 bylo provedení Mozartova Requiem s Janáčkovým komorním orchestrem a koncertní zájezd na 16. ročník Čakovického festivalu sborového zpěvu v Praze. Sbormistrem je Martina Juríková a na klavír doprovází Kateřina Michlová.
www stránky sboru
audiovizuální záznam 1
audiovizuální záznam 2
Nahoru ZpětStrunná hudba Prüflinger
haibühl-hohenwarth (D)
Strunná hudba Prüflinger hraje v tomto složení od roku 2008, ale příležitostně je soubor také rozšiřován o další zpěváky a hudebníky. Jeho členové působí zároveň v různých vokálních a vokálně-instrumentálních ansámblech. Soubor „Prüflinger Saitenmusik“ interpretuje jednak tradiční lidovou hudbu, jednak hudbu klasickou.
Strunná hudba Prüflinger hraje ve složení:
Inge Prüflinger z Mnichova - citera, Hans Prüflinger z Mnichova - citera, Alois Stahl z Arrachu - kytara, Ernst Neumeier z Haibühl - kontrabas,
Ewald Pirtzl z Hohenwarth - knoflíkový akordeon.
Soubor vystupuje celoročně při bohoslužbách i světských příležitostech. Snahou souboru je udržovat a pečovat o tradiční kulturní dědictví regionu a posilovat kulturní přeshraniční vazeb.
Nahoru ZpětStoiber-Deandl`n
Haibühl-Hohenwarth (D)
Pěvecké duo Elfriede Heitzer a Luise Vogl spolu zpívá již 35 let. V oblasti folklóru je duo velmi známé. Vystupuje při nejrůznějších příležitostech – na setkání hudebníků, včetně setkání folklórních souborů alpských zemí („Hoagarten“) nebo při četných liturgických příležitostech. Autorkou mnoha textů a melodií je sama Elfriede Heitzer, která zpívá první hlas a hraje na kytaru; Louise Vogl zpívá druhý hlas a hraje na cimbál. Obě sestry zpívají s láskou k hudbě, kterou jim vložil doslova již do kolébky jejich otec.
Nahoru Zpětvox imperfecta
Plzeň
Vox imperfecta (vox - hlas, imperfecta - nedokonalý, ale také nehotový, stále se vyvíjející...)
Komorní smíšený pěvecký sbor založený roku 2006 v Plzni. Vznikl z původní studentské scholy při kostele Nanebevzetí Panny Marie u Františkánského kláštera, pravidelně doprovází liturgii mše svaté, s duchovní hudbou seznamuje širokou veřejnost na koncertech nejen v západních Čechách.
Sbor se zabývá interpretací hudby převážně starších období s důrazem na období renesance a baroka. Sbormistrem je Pavel Dolanský.
www stránky sboru