Účastníci 2017
- Dětský pěvecký sbor Berušky, Klatovy
- Byzantion – Collegium musicae slavicae, Praha
- Cantate, Rokycany
- Consortio Melcelii, Českoskalicko
- Consortium musicum, Plzeň
- Dívčí akademický sbor (FPE ZČU), Plzeň
- Chrámový sbor farností Haibühl-Honenwarth (D)
- DPS Jitříčko, Hradec Králové
- Smíšený sbor Jitro, Hradec Králové
- Kolegium pro duchovní hudbu, Klatovy
- Komorní soubor zobcových fléten při ZUŠ Nýrsko
- Kühnův dětský sbor, Praha
- Lamer Winkel Vierg'sang, Lam (D)
- Local Vocal, Roztoky u Prahy
- Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie, Bodenmais (D)
- Pěvecký sbor jihočeských učitelek, České Budějovice
- Plzeňský akademický sbor (FPE ZČU), Plzeň
- Pěvecký spolek Prácheň, Horažďovice
- Salvátorský pěvecký sbor, Praha
- Schola Cantorum – Komorní sbor mládeže, Weimar
- Dětský pěvecký sbor Sedmikrásky, Klatovy
- Dětský pěvecký sbor Svítání, Praha
^ Nahoru « Zpět Dětský pěvecký sbor Berušky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Berušky působí při ZŠ Klatovy, Čapkova ul. a zpívají v něm děti ve věku 7–11 let. Od jeho založení v roce 1996 sbor řídí Dana Martinková. Pěvecký sbor se zúčastnil nejrůznějších festivalů sborového zpěvu (Evropský festival duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, Májová přehlídka klatovských dětských pěveckých sborů, festival Adventní zpěvy Praha, Doteky, Synagoga zpívá, Je kraj, kde voní tráva, Světlo za Lidice aj.). Mezi největší úspěchy Berušek patří opakované umístění ve zlatém pásmu krajského kola soutěže dětských pěveckých sborů. V loňském roce pěvecký sbor oslavil 20 let své činnosti koncertem v klatovském divadle, mj. vystupoval na Dnech evropského kulturního dědictví, organizoval školní koncerty i vystoupení pro seniory. Sbor již několikrát účinkoval v SRN a natočil 10 DVD ze svých koncertů.
Webové stránky sboru www.berusky-klatovy.com
^ Nahoru « Zpět Byzantion – Collegium musicae slavicae
Praha
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Snahou sboru je pěstovat řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a přední Asie (tehdejší hudební formy, jako byly kanony, tropary, prostopinija atd.) a seznamovat veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současná díla autorů slovanských národů, ovlivněná latinskou kulturou.
Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko-byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění na koncertech a soutěžích doma i v zahraničí ( Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček. Současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Ing. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, pro seniory i na konferencích a spolkových a pamětních setkáních, většinou a capella, někdy s doprovodem houslí, flétny a klavíru. Zájem sboru je rozšířen i na hudbu západní a střední Evropy. Příkladem mohou být vánoční koledy (polské, maďarské, švédské, laponské), vybrané slovanské národní písně (ukrajinské) a také skladby, které byly věnovány sboru ( J. Snížková, O. Dutková).
Sbor spoluúčinkoval na koncertu chrámové hudby „ Hoffnung für Osteuropa Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, několikrát festivalu pěveckých sborů sborů Tibi laus v Mostě, dále festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích, též „Roudnických konsonancí“ v Roudnici n.Labem. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a má v současné době 24 členů.
^ Nahoru « Zpět Cantate
Rokycany
Smíšený pěvecký sbor Cantate vznikl v roce 1985 a navázal tak na bohatou tradici sborového zpěvu v Rokycanech. Od roku 1994 je sbormistrem Dr.Jiří Frolík( pracuje jako odborný asistent na katedře hudební kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni), pod jehož vedením sbor absolvoval více než 170 vystoupení, z toho na 120 samostatných koncertů. Pětačtyřicetičlenné těleso koncertuje především na Rokycansku, vystupuje ale i v jiných městech republiky. Několikrát sbor zpíval i v SRN( Rimbach, Kötzting, Bocholt).
Repertoár Cantate je tvořen světskými i duchovními skladbami převážně a cappella od nejstarších období až po dvacáté století (M.Praetorius, J.S.Bach, J.G.Albrechtsberger, W.A.,Mozart, Q.von Pogatschnigg, F.Liszt, A.Bruckner, B.Smetana, A.Dvořák, L.Janáček, Z.Lukáš...). Svoje stálé místo v repertoáru mají černošské spirituály a úpravy lidových písní. Pěvecký sbor Cantate může nabídnout samostatné koncerty duchovní, světské i vánoční hudby, v loňském roce sbor uspořádal koncert jen z úprav lidových písní.
Smíšený pěvecký sbor Cantate Rokycany je členem Unie českých pěveckých sborů.
^ Nahoru « Zpět Consortio Melcelii
Českoskalicko
Consortio Melcelii vzniklo v roce 2012 jako hudební společenství zpěváků a instrumentalistů z královéhradeckého regionu. Důvodem bylo uvedení novodobé premiéry skladby Missa absque Nomine pozapomenutého českého barokního skladatele Jiřího Melcelia (1624-1693), jehož skladby se vzácně dochovaly mezi hudebninami kroměřížské kapely olomouckého biskupa Carla II. Lichtensteina-Castelcorna.
Po premiéře této skladby, jejíž provedení si získalo uznání jak laické, tak odborné veřejnosti, soubor nastudoval další Melceliovu kompozici Vesperae canonicae minores de Beatissima Virgine Maria. Autor se v ní představuje jako skvělý kontrapunktik a mistr kánonu. Melceliovy nešpory v programu zazní společně s chorálem a instrumentálními sonátami pocházejícími také z archivu v Kroměříži.
Posluchač tak může zažít "rekonstrukci" barokních nešpor, tak jak mohly znít v kroměřížském kostele sv. Mořice nebo olomouckém kostele sv. Václava v 2. polovině 17. století. Notový materiál pro novodobé uvedení Melceliových skladeb připravil a soubor vede Ladislav Horký.
^ Nahoru « Zpět Consortium musicum
Plzeň
Orchestr sestávající zejména ze studentů a absolventů Katedry hudební kultury, ale rovněž ze studentů či absolventů ostatních fakult Západočeské univerzity působí na Katedře hudební kultury pod vedením Víta Aschenbrennera. Smyčcový orchestr se zaměřuje zejména na interpretaci děl 18. století, avšak do jeho repertoáru patří i díla soudobá. Spolupracuje s dalšími tělesy, zejména s Dívčím akademickým sborem a Kolegiem pro duchovní hudbu z Klatov. Mezi jeho nejvýznamnější počiny v posledních letech patřilo provedení Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala a Missy pastoralis Jana Hanuše. Loňský rok završil orchestr světovou premiérou oratoria Pavla Samiece Dies sanctificatus, kterou realizoval ve spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu.
^ Nahoru « Zpět Dívčí akademický sbor (FPE ZČU)
Plzeň
Dívčí akademický sbor byl založen na katedře hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni v roce 1993. Vystupuje na samostatných koncertech v ČR i v zahraničí (Francie, Německo, Polsko, Slovensko), při větších hudebních projektech spolupracuje s komorními orchestrálními tělesy (Collegium Musicum d´Aquitaine Bordeaux, Komorní orchestr katedry hudební kultury, Symfonický orchestr univerzity v Regensburgu, Folklórní soubor univerzity Kolín n. R.,…). Za dobu svého působení získal sbor řadu vítězství a předních cen na mezinárodních sborových soutěžích a festivalech (Young Prague, IFAS Pardubice a Akademické Banské Bystrice, Jaro se otvírá, Festa academica, Smetanovské dny v Plzni, Festival sborového umění Jihlava,…), opakovaně je oceňována jeho vyspělá hlasová kultura. Ve svém repertoáru má nejen skladby starých mistrů a úpravy lidových písní, ale zvláště se zaměřuje na kompozice 20. století.Sbormistryněmi jsou doc. Daniela Mandysová a dr. Romana Feiferlíková.
^ Nahoru « Zpět Chrámový sbor farností Haibühl-Honenwarth (D)
Haibühl-Honenwarth
Sbor založil v roce 2012 Ewald Pirtzl z bývalých chrámových sborů obou farností. Vzhledem k tomu, že oba sbory mají značné problémy s doplňování sborového dorostu, jevil se tento postup jako dobrá možnost udržení funkčního chrámového sboru v obou spojených farnostech. Ewald Pirtzl, který působil již od roku 1982 vedle Gereona Schlepütze jako druhý varhaník v Haibühlu, převzal po Schlepützově penzionování zcela varhanický úřad, stal se církevním hudebníkem tohoto farního společenství a zároveň vykonává kostelnickou funkci v Hohenwarthu.
Sbor pravidelně vystupuje při bohoslužbách v Haibühlu i Hohenwarthu, účinkuje při různých církevních slavnostech a usiluje o pěstování pokladu liturgické hudby rozličných stylových epoch na pokud možno vysoké úrovni. Repertoár přirozeně sestává v první řadě ze zpěvů určených pro liturgické potřeby církevního roku.
^ Nahoru « Zpět DPS Jitříčko
Hradec Králové
Sbor Jitříčko je součástí Královéhradeckého dětského sboru Jitro a zároveň je pro jeho zpěváky poslední zastávkou před vstupem do hlavního koncertního sboru Jitro. Zpívají zde děti ve věku od 11 do 14 let, kteří zkouší již souběžně s hlavním sborem. Repertoár sboru zahrnuje jednohlasé a vícehlasé písně období gotiky a renesance až po tvorbu současných autorů. Každým rokem uskuteční tento sbor několik vystoupení v Hradci Králové, vystupoval však také v Praze, Tachově, Liberci a Olomouci. Velmi úspěšné byly i zahraniční zájezdy do Německa, Rakouska, Francie a Maďarska. Mezi největší úspěchy Jitříčka patří vítězství v roce 2003 na mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc a získání zlatého pásma v kategorii dětských sborů na Mezinárodním festivalu a soutěži pěveckých sborů Bohuslava Martinů v Pardubicích (2009). Dlouholetým dirigentem tohoto sboru byl Ph.D. Jiří Skopal, v současné době je sbor pod vedením sbormistryně Lucie Fárové. Se sborem spolupracuje klavírista Doc. Michal Chrobák.
^ Nahoru « Zpět Jitro
Hradec Králové
Smíšený sbor Jitro založili r. 1998 otec a syn Skopalové jako absolventský sbor Královéhradeckého dětského sboru Jitro. Dnes jsou jeho členy nejen žáci Skopalovy sborové školy, ale i další zkušení zpěváci z Hradce Králové a okolních měst. Počet stálých členů se pohybuje kolem třiceti.
Kromě běžné koncertní činnosti v ČR i v zahraničí (Německo, Francie, Švýcarsko, Itálie) se může sbor pochlubit také dalšími zajímavými projekty, např. natáčením hudby k filmu J. Jakubiska Kytice (hudba Jan Jirásek), muzikál Pinokio nebo spoluúčinkování s hradeckým divadlem Jesličky v rámci Mezinárodního festivalu divadel evropských regionů v představení Poutníkem v Labyrintu. Sbor pravidelně koncertuje s Filharmonií Hradec Králové v rámci abonentních koncertů. Společně s Komorní filharmonií Pardubice vystoupil sbor v roce 2003 na Pražském jaru, kde společně přednesli světovou premiéru Mozartovy mše C Dur Missa Solemnis.
Repertoár Smíšeného sboru JITRO, budovaný od závažných mešních cyklů (Bach, Mozart, Vivaldi) až po muzikály a lidové písně přes soudobou tvorbu (Jirásek, Lukáš, Ben–Amots), nabízí velký prostor pro uplatnění dlouholetých sborových zkušeností všech zpěváků.
Vedení sboru: Sbormistr: Mgr. et Bc. Jan Fajfr (*1974)
^ Nahoru « Zpět Kolegium pro duchovní hudbu klatovy
Klatovy
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005).
V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák).
Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století). Do roku 2007 působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Evropského festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.
Roku 2009 si Kolegium odvezlo z Harantovských hudebních slavností historického zpěvu cenu za "autentickou interpretaci renesanční polyfonie“. Rok 2010 byl ve znamení oslav 750. výročí založení města, na jehož oslavách se těleso podílelo hned třemi projekty, z toho dvěma samostatnými koncerty: "Liturgickou hudbou v Klatovech před 250 lety" (obnovené premiéry - spartace dochovaných jezuitských pramenů klatovské hudební sbírky) a koncertem hudby klatovských rodáků / skladatelů 19. a 20. století. V prosinci pak Kolegium uvedlo ve světové premiéře adventní oratorium "Dies sanctificatus" plzeňského hudebního skladatele Pavla Samiece (*1984).
Roku 2011 bylo Kolegium přizváno k realizaci hudební nahrávky pro novou expozici klatovských Katakomb (natáčení jezuitských skladeb klatovského původu) a u příležitosti slavnostního otevření této expozice provedlo Mozartovu Dominicus-Messe.
^ Nahoru « Zpět Komorní soubor zobcových fléten při ZUŠ Nýrsko
Nýrsko
Komorní soubor zobcových fléten při Základní umělecké škole v Nýrsku byl založen v roce 2009. Ve svých začátcích vystupoval v menším obsazení a postupně přibíral další zdatné muzikanty. V současné době hraje v obsazení: Zuzana Houdková, Denisa Poškarská (soprán), Sára Kaletová, Valentina Blahníková (alt), Zuzana Tomanová (tenor) a Johan Kučera (bas) pod vedením p. uč. Tomáše Bastla.
Repertoár souboru je zaměřen především na barokní hudbu, ale nechybí v něm ani modernější skladby. Naše četná vystoupení reprezentují nejen Základní uměleckou školu, ale i nýrský region. Slyšet nás můžete při mnohých kulturních a společenských akcích, jako jsou adventní koncerty, Noc kostelů nebo Evropský hudební festival Musica Sacra. Na podzim loňského roku jsme se zúčastnili dožínkového koncertu v bavorském Hohenwarthu, v roce 2013 jazzového koncertu v Sušici uváděného Alfrédem Strejčkem. Dlouhodobě spolupracujeme s flétnovým souborem ze ZUŠ Sušice a Kolegiem pro duchovní hudbu z Klatov.
Naše dlouhodobé vystupování nám všem rozšířilo kulturní i estetické obzory a obohatilo nás o zkušenosti, ze kterých budeme moci čerpat do budoucna.
^ Nahoru « Zpět Lamer Winkel Vierg'sang
Lam
Autentická, původní lidová hudba z bavorské části Šumavy s písněmi, tradiční „šumavskou mší“, „selskou mší“ a dalšími duchovními zpěvy tvoří základní repertoár „Lamského čtyřzpěvu“, který vystupuje v obsazení Hans Eckl (1. hlas), Klaus Huber (2. hlas), Hermann Koller (3. hlas), Otto Vogl (bas). Již více než jedenáct let ztělesňuje tento kvartet (doprovázený mladými talenty na strunné nástroje, citeristkou Anjou Schönsteiner z Waldmünchen a kontrakytaristou Florianem Beerem z Rötz), novou dimenzi bavorské tradice mužského čtyřhlasého zpěvu. Bavorská Šumava coby „písněmi nejbohatší oblast Německa“ poskytuje těmto čtyřem zpěvákům opravdu bohatý repertoárový základ, v němž lze ale rovněž nalézt další hornobavorské nebo jihotyrolské písně.
^ Nahoru « Zpět Local Vocal
Roztoky u Prahy
Smíšený pěvecký sbor Local Vocal byl založen roku 2006 v Roztokách u Prahy pod patronací sdružení Roztoč a v současně době čítá třináct členů. V letech 2009–2011 byl jeho uměleckým vedoucím a sbormistrem Igor Angelov. Od podzimu 2011 sbor vede Martin Šmíd.
Ve své práci se sbor zaměřuje zejména na hudbu pozdní renesance a baroka převážně českého a italského původu. Stěžejní část jeho repertoáru tvoří duchovní hudba z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, ale zahrnuje i hudbu pozdější. Tuto zlatou éru sborové tvorby lze vymezit reformou renesanční polyfonie Tridentským koncilem v polovině šestnáctého století a zrušením klášterů Josefem II. na konci století osmnáctého. Mezi autory nastudovaných skladeb patří Giovanni Pierluigi da Palestrina, Tomas Luis de Victoria, Lodovico Grossi da Viadana, Tarquinio Merula, Antonio Lotti, Adam Michna z Otradovic a Jan Dismas Zelenka.
Sbor věnuje pozornost i české kancionálové tvorbě šestnáctého století – bohatému zdroji duchovních písní v českém jazyce –, která je typická pro české země renesance a baroka. Hudbu interpretuje se snahou o pochopení tehdejší provozovací praxe, se správným uchopením fráze a deklamace, ale především s láskou a radostí.
Zahraniční zkušenosti členové sboru získali během dvouletého projektu Grundtvig (2012–2013), v rámci kterého se společně se spřátelenými sbory účastnili dílen a koncertů v Čechách, Francii a Finsku.
Od roku 2013 sbor příležitostně doprovází bohoslužby v kostele Panny Marie Sněžné v Praze. Hudebním doprovodem bohoslužeb interpretované skladby ožívají a nejsou jenom muzejní relikvií. Jejich skutečné místo je právě v liturgii a je dobře, že stále mohou sloužit stejným způsobem jako v době svého vzniku.
Stránky sboru localvocal.cz
^ Nahoru « Zpět Kühnův dětský sbor
Praha
Kühnův dětský sbor (zal. 1932) patří dnes k nejvýznamnějším českým uměleckým kolektivům, známým nejen v Evropě, ale již na všech pěti kontinentech. Vystoupil v Japonsku, Spojených státech amerických, Kanadě, Mexiku, Singapuru, Malajsii, Jihoafrické republice či Austrálii a na Novém Zélandu. Za dobu své existence vychoval tisíce talentovaných dětí a naučil je lásce k hudbě a umění. Z jeho nejnadanějších členů vyrostli významní umělci a umělkyně – dirigenti, režiséři, skladatelé, pěvci i instrumentalisté. Tradicí a šíří svého uměleckého záběru je ojedinělou uměleckou institucí svého druhu nejen v České republice, ale i v Evropě. Mimořádnou uměleckou pověst dokládají četná ocenění i oficiální pocty, jichž se tělesu dostalo, včetně European Grand Prix z roku 1998. Sbor je pravidelně zván na velké hudební festivaly a koncertní turné. Vedle samostatných vystoupení spolupracuje systematicky s předními orchestry a operními scénami. Za svou existenci sbor nahrál na přes 50 CD české i světové hudby, nejnovější profilové 2CD vyšlo v roce 2014. Kühnův dětský sbor má svůj výjimečný zvuk, který už na první poslech zaujme přirozeností dětských hlasů, čistotou a vytříbeností. V současnosti jej navštěvuje více než devět set členů, což z něj dělá největší sbor v České republice.
^ Nahoru « Zpět Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie
Bodenmais
Chrámový sbor v Bodenmais se orientuje na nácvik vícehlasých mší a dalších drobných skladeb, kterými doprovází bohoslužby ve zdejším katolickém kostele. Od roku 2004, kdy se jeho sbormistrem stal Vít Aschenbrenner, se významnou součástí repertoáru tělesa staly figurální mše J.Haydna (Missa brevis in F, Hob.XII:1, Missa Scti Joannis de Deo („Kleine Orgelmesse“, Hob.XII:7) a W. A. Mozarta (např. "Korunovační mše" KV 317, "Spatzenmesse" KV 220, Mše C dur („Orgelmesse“, KV 259), Mše D dur KV 194) s doprovodem orchestru – vedle původního sborového repertoáru v tradici německého cecilianismu (Filke, Gruber, Kempter aj.). V roce 2008 uvedl sbor ve světové premiéře „Barbara-Messe“ od současného německého skladatele Hermanna Angstenbergera. Od roku 2006 se těleso pravidelně účastní Festivalu duchovní hudby "Šumava - Bayerischer Wald".
^ Nahoru « Zpět Pěvecký sbor jihočeských učitelek
České Budějovice
Pěvecký sbor jihočeských učitelek (PSJU) byl založen v předjaří r. 1963 svým sbormistrem Theodorem Pártlem na Pedagogické škole v Prachaticích a od r. 1993 pokračuje při Biskupském gymnáziu v Č. Budějovicích, kde začal zpívat také s mužskými hlasy jako sbor smíšený. Roku 2013 dovršil sbor 50 let svého trvání. Široký repertoár sahá od lidových písní přes klasiky sborové tvorby až po skladby současné. Během své činnosti koncertoval po celé naší vlasti i téměř v celé Evropě (Anglie, Estonsko, Finsko, Francie, Holandsko, Chorvatsko, Itálie, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko aj.). Uskutečnil řadu rozhlasových a televizních záznamů, přímých přenosů (též v Německu a ve Švýcarsku), natočil LP desku a tři CD. Na festivalech, přehlídkách a soutěžích získával vždy přední ocenění (zvl. 1. cena a absolutní vítězství na Internationaal koorfestival v Haagu v r. 1975).
^ Nahoru « Zpět Plzeňský akademický sbor (FPE ZČU)
Plzeň
Plzeňský akademický sbor je mužský komorní sbor, jenž od jara 2013 pracuje pod vedením Víta Aschenbrennera na Katedře hudební kultury plzeňské pedagogické fakulty. V současnosti je jediným mužským sborem působícím v jihozápadních Čechách a snaží se navázat na kdysi bohatou tradici mužského sborového zpěvu v tomto regionu. Za svoji krátkou historii usiluje toto mladé těleso o precizní a přesvědčivou interpretaci skladeb 18.-20. století. Významnou součástí jeho činnosti je spolupráce s Dívčím akademickým sborem. Festivalové koncerty budou jeho první veřejnou prezentací vůbec.
^ Nahoru « Zpět Pěvecký spolek Prácheň
Horažďovice
Pěvecký spolek Prácheň sídlí v Horažďovicích a má velmi bohatou historii. Byl založen před 155 lety v roce 1862 na starobylé Práchni. Původně v něm zpívali jen muži, později přibyly ženy a orchestr. Mezi čestné členy patřili i hudební pedagog a horažďovický rodák Otakar Ševčík a významný český skladatel Bedřich Smetana. Po 2. světové válce byla činnost spolku ukončena a obnovena v roce 1992, kdy Horažďovice vzpomínaly 700. výročí povýšení na město. V tomto roce tedy vzpomínáme i 25. výročí obnovení činnosti. Dnes je spolek smíšeným sborem, kde převládají ženy. Sbor koncertuje doma i v zahraničí a v repertoáru má skladby nejrůznějšího charakteru – od úprav lidových písní, přes klasickou hudbu, muzikály, operní sbory i církevní skladby od nejstarších chorálů po současnost. PSP je členem Unie českých pěveckých sborů a každé dva roky se účastní setkání její západočeské sekce. Během obnovené činnosti se uskutečnilo již 400 koncertů a jiných veřejných vystoupení.
^ Nahoru « Zpět Salvátorský pěvecký sbor
Praha
Salvátorský pěvecký sbor Praha má více než 40letou tradici. V současné době jej navštěvuje přibližně 40 zpěváků a zpěvaček různého věku a vzdělání. Zaměřuje se ve svém repertoáru převážně na barokní hudbu. Působí při evangelickém sboru Českobratrské církve evangelické Staré město – Praha 1. Pěvecký sbor již 11 let vede Marie Vojáčková (roz. Žárská). Sbor navštívil v roce 2013 Magdeburg, kde se účastnil Noci pěveckých sborů. Sbor pravidelně zpívá v kostele U Salvátora při velikonočních a vánočních nešporách a také při bohoslužbách a příležitostných koncertech. V roce 2015 též salvátorští vystupovali na zahajovacím a závěrečném koncertě 1. ročníku festivalu Libchavský hudební podzim. V roce 2016 sbor navštívil v rámci výměnného pobytu německý evangelický pěvecký sbor v Bergneustadt u Kolína nad Rýnem a oba sbory společně koncertovaly s výběrem z Lužanské mše A. Dvořáka a písněmi J. A. Komenského v úpravě P. Ebena.
^ Nahoru « Zpět Schola Cantorum – Komorní sbor mládeže
Weimar
Komorní sbor mládeže Scholy Cantorum Weimar byl založen na podzim roku 2015. Od počátku své činnosti uspořádal již spoustu koncertů, nahrávání a veřejných vystoupení. Jádro tělesa tvoří nadšení mladí lidé mezi 16–20 roky, kteří mají zájem provádět v malém obsazení náročnou sborovou literaturu a zároveň se podílet na koncertně-projektovém provozu tělesa.
Schola Cantorum Weimar je největší durynský sbor dětí a mládeže. Byla založena roku 2002 a v současnosti čítá více než 230 členů ve věku 5 až 22 let, podle věku rozdělených do sedmi dílčích sborů, které podnikají koncertní turné doma i v zahraničí a úzce spolupracují s výmarskou Vysokou hudební školou Franze Liszta.
Vrcholem sborového života každého zpěváka jsou nepochybně vícedenní sborové tábory. Kromě nich pořádá Schola Cantorum každé dva roky mezinárodní sborový festival dětí a mládeže s názvem „StimmenKlangRaum“ („HlasyZvukProstor“ / „LadímeZvukProstor“).
Dětské i mládežnické sbory jsou žádanými hosty výmarského Německého národního divadla, kde jednotliví zpěváci mohou získat další pěvecké a herecké zkušenosti.
^ Nahoru « Zpět DPS Sedmikrásky
Klatovy
Dětský pěvecký sbor Sedmikrásky vznikl v září roku 2012 a jeho činnost je velmi pestrá. Zahrnuje koncerty vánoční, charitativní, sbor se již pravidelně účastní festivalu Plzeňské notování a akcí klatovské Základní umělecké školy. V březnu 2014 měl sbor tu čest zazpívat si společně na koncertu s Jaroslavem Uhlířem. V současné době tvoří sboru asi 60 zpěváků ve věku od sedmi do jedenácti let.
Všechny Sedmikrásky spojuje radost ze společného zpívání.
^ Nahoru « Zpět Dětský pěvecký sbor Svítání
Praha
Dětský pěvecký sbor Svítání byl založen v září roku 1996, v roce 2008 našel zázemí v Základní umělecké škole Štefánikova na Praze 5. Ve své historii sbor koncertoval v České republice i zahraničí (např. Polsko, Itálie, Rakousko, Slovensko a Německo). Od začátku své existence se zúčastňuje českých a zahraničních soutěží, kde získal nejedno ocenění – např. v roce 2012 získalo Svítání stříbrnou medaili na mezinárodním festivalu Mundus Cantat Sopot, v roce 2014 na mezinárodním festivalu Vltava Praha 2014 zlaté pásmo a mimořádnou cenu poroty za provedení skladby Gloria od B.Brittena. V témže roce si z mezinárodního festivalu Musica Sacra Bratislava přivezlo zlaté pásmo a v roce 2015 úspěch zopakovalo na mezinárodním festivalu Iuventus in Praga Cantat, kde získalo rovněž zlaté pásmo a stalo se laureátem festivalu. Na podzim stejného roku se umístilo ve stříbrném pásmu na Mezinárodním festivalu s cenou Miroslava Raichla v Pardubicích. V minulosti Svítání spolupracovalo s Pražským filmovým orchestrem, ale bývá také účastníkem cyklu koncertů „Pocta tvůrcům“. Od roku 2006 pořádá sbor vlastní sborovou soutěž „Zahrada písní“, které se každý rok účastní přes 30 sborů z České republiky. Od listopadu roku 2016 stojí v čele koncertního oddělení Vítězslav Hergesel. Stálou korepetitorkou je Alice Lin.