Účastníci 2018
- Dětský pěvecký sbor Berušky Klatovy (CZ)
- Byzantion – Collegium musicae slavicae Praha (CZ)
- Cantate Rokycany (CZ)
- Continuo Pardubice (CZ)
- Consortium musicum Plzeň (CZ)
- Dívčí akademický sbor (FPE ZČU) Plzeň (CZ)
- Dětský pěvecký sbor Fialky Klatovy (CZ)
- Hochschulchor der HfKM Regensburg (D)
- Chrámový sbor farností Haibühl-Honenwarth (D)
- Hornická kapela (Knappschaftskapelle) Bodenmais (D)
- Dětský pěvecký sbor Jitříčko Hradec Králové (CZ)
- Smíšený sbor Jitro Hradec Králové (CZ)
- Klarinetový soubor Prachatice (CZ)
- Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy (CZ)
- Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie Bodenmais (D)
- Komorní pěvecký sbor Lumen Pacov (CZ)
- Plzeňský akademický sbor (FPE ZČU) Plzeň (CZ)
- Štývarův dětský sbor Třinec (CZ)
- Vokální harmonie Hradec Králové (CZ)
^ Nahoru « Zpět Dětský pěvecký sbor Berušky
Klatovy (CZ)
Dětský pěvecký sbor Berušky působí při ZŠ Klatovy, Čapkova ul. a zpívají v něm děti ve věku 7–11 let. Od jeho založení v roce 1996 sbor řídí Dana Martinková. Pěvecký sbor se zúčastnil nejrůznějších festivalů sborového zpěvu (Evropský festival duchovní hudby Šumava–Bayerischer Wald, Májová přehlídka klatovských dětských pěveckých sborů, festival Adventní zpěvy Praha, Doteky, Synagoga zpívá, Je kraj, kde voní tráva, Světlo za Lidice, festival Miniacalanthis aj.). Mezi největší úspěchy Berušek patří opakované umístění ve zlatém pásmu krajského kola soutěže dětských pěveckých sborů.
V loňském roce pěvecký sbor uvedl muzikál „Staré pověsti české“, mj. vystupoval na Dnech evropského kulturního dědictví a na Dnu železnice, organizoval školní koncerty v klatovském divadle, vystoupení pro seniory. Sbor již několikrát účinkoval v SRN a natočil 11 DVD ze svých koncertů.
Webové stránky sboru www.berusky-klatovy.com
^ Nahoru « Zpět Byzantion – Collegium musicae slavicae
Praha (CZ)
Komorní smíšený sbor Byzantion vznikl v roce 1957 s názvem Collegium musicae slavicae Praga. Svým repertoárem navazuje na prastarou tradici, jejíž nejstarší kořeny sahají do období působení Cyrila a Metoděje, kteří přinesli ze své vlasti základní typy hudebních forem na území Velkomoravské říše.
Snahou sboru je pěstovat řecko-byzantskou a slovanskou hudbu východní Evropy a přední Asie (tehdejší hudební formy, jako byly kanony, tropary, prostopinija atd.) a seznamovat veřejnost s touto hudební tradicí od nejstarších dob až po současná díla autorů slovanských národů, ovlivněná latinskou kulturou.
Zakladatelkou sboru se stala PhDr. Olga Dutková, která se dlouhá léta věnovala slovansko-byzantské hudbě. Pod jejím vedením získal sbor různá ocenění na koncertech a soutěžích doma i v zahraničí ( Francie, Belgie, Německo, Slovensko). Dále sbor vedli prof. Nadja Petrenko a Viktor Byček. Současnou dirigentkou a uměleckou vedoucí se stala Ing. Eva Komárková. Sbor účinkuje na vánočních a velikonočních koncertech v pražských i mimopražských kostelích, koncertních síních, zámcích, pro seniory i na konferencích a spolkových a pamětních setkáních, většinou a capella, někdy s doprovodem houslí, flétny a klavíru. Zájem sboru je rozšířen i na hudbu západní a střední Evropy. Příkladem mohou být vánoční koledy (polské, maďarské, švédské, laponské), vybrané slovanské národní písně (ukrajinské) a také skladby, které byly věnovány sboru ( J. Snížková, O. Dutková).
Sbor spoluúčinkoval na koncertu chrámové hudby „ Hoffnung für Osteuropa Gorlitz 2001, propagující společnou budoucnost východní a střední Evropy. Pravidelně se účastní festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, několikrát festivalu pěveckých sborů sborů Tibi laus v Mostě, dále festivalu chrámových a komorních sborů v Cholticích, též „Roudnických konsonancí“ v Roudnici n.Labem. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a má v současné době 24 členů.
^ Nahoru « Zpět Cantate
Rokycany (CZ)
Smíšený pěvecký sbor Cantate vznikl v roce 1985 a navázal tak na bohatou tradici sborového zpěvu v Rokycanech. Od roku 1994 je sbormistrem Dr. Jiří Frolík (pracuje jako odborný asistent na katedře hudební kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni), pod jehož vedením sbor absolvoval více než 170 vystoupení, z toho na 120 samostatných koncertů. Pětačtyřicetičlenné těleso koncertuje především na Rokycansku, vystupuje ale i v jiných městech republiky. Několikrát sbor zpíval i v SRN (Rimbach, Kötzting, Bocholt). Repertoár Cantate je tvořen světskými i duchovními skladbami převážně a cappella od nejstarších období až po dvacáté století (M.Praetorius, J.S.Bach, J.G.Albrechtsberger, W.A.,Mozart, Q.von Pogatschnigg, F.Liszt, A.Bruckner, B.Smetana, A.Dvořák, L.Janáček, Z.Lukáš...). Svoje stálé místo v repertoáru mají černošské spirituály a úpravy lidových písní. Pěvecký sbor Cantate může nabídnout samostatné koncerty duchovní, světské i vánoční hudby, v loňském roce sbor uspořádal koncert jen z úprav lidových písní.
Smíšený pěvecký sbor Cantate Rokycany je členem Unie českých pěveckých sborů.
^ Nahoru « Zpět Continuo
Pardubice (CZ)
Smíšený komorní sbor Continuo Pardubice byl založen na podzim roku 2004. Zakladatelkou a také první dirigentkou sboru byla Jana Kosinková, Od září roku 2005 sbor vedl sbormistr Doc. Ing. Vlastislav Novák a od května roku 2010 převzala vedení sboru jeho vnučka – Mgr. Lucie Gregorovič Fárová.
Repertoár sboru zahrnuje vedle klasických sborových skladeb i skladby současných autorů. Je nevyhraněný, zasahuje do všech hudebních žánrů a stylů.
Continuo Pardubice pořádá každý rok pravidelné koncerty – májový a vánoční, účastní se pravidelně různých sborových festivalů. Vystupuje spolu s dalšími spřízněnými sbory a vystoupil také na společném koncertu s kapelou Petra Kotvalda, s PIRATE SWING Bandem Jiřího Ševčíka, kapelou Hradišťan.
Continuo má na svém kontě několik cen z mezinárodních i tuzemských sborových soutěží. Nejvyšším sborovým oceněním bylo zlaté pásmo z roku 2011 na festivalu Mozartova Praha.
V roce 2016 se sbor zúčastnil Mezinárodního festivalu akademických sborů IFAS pod vedením "zastupujícího" sbormistra Mgr. Jiřího Skopala, Ph.D. a získal krásné stříbrné pásmo.
^ Nahoru « Zpět Consortium musicum
Plzeň (CZ)
Orchestr sestávající zejména ze studentů a absolventů Katedry hudební kultury, ale rovněž ze studentů či absolventů ostatních fakult Západočeské univerzity působí na Katedře hudební kultury pod vedením Víta Aschenbrennera. Smyčcový orchestr se zaměřuje zejména na interpretaci děl 18. století, avšak do jeho repertoáru patří i díla soudobá. Spolupracuje s dalšími tělesy, zejména s Dívčím akademickým sborem a Kolegiem pro duchovní hudbu z Klatov. Mezi jeho nejvýznamnější počiny v posledních letech patřilo provedení Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala a Missy pastoralis Jana Hanuše. Loňský rok završil orchestr světovou premiérou oratoria Pavla Samiece Dies sanctificatus, kterou realizoval ve spolupráci s Kolegiem pro duchovní hudbu.
^ Nahoru « Zpět Dívčí akademický sbor (FPE ZČU)
Plzeň (CZ)
Dívčí akademický sbor byl založen na katedře hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni v roce 1993. Vystupuje na samostatných koncertech v ČR i v zahraničí (Francie, Německo, Polsko, Slovensko), při větších hudebních projektech spolupracuje s komorními orchestrálními tělesy (Collegium Musicum d´Aquitaine Bordeaux, Komorní orchestr katedry hudební kultury, Symfonický orchestr univerzity v Regensburgu, Folklórní soubor univerzity Kolín n. R.,…). Za dobu svého působení získal sbor řadu vítězství a předních cen na mezinárodních sborových soutěžích a festivalech (Young Prague, IFAS Pardubice a Akademické Banské Bystrice, Jaro se otvírá, Festa academica, Smetanovské dny v Plzni, Festival sborového umění Jihlava,…), opakovaně je oceňována jeho vyspělá hlasová kultura. Ve svém repertoáru má nejen skladby starých mistrů a úpravy lidových písní, ale zvláště se zaměřuje na kompozice 20. století.Sbormistryněmi jsou doc. Daniela Mandysová a dr. Romana Feiferlíková.
^ Nahoru « Zpět Dětský pěvecký sbor Fialky
Klatovy (CZ)
Pěvecký sbor Fialky působí při Základní umělecké škole Josefa Kličky v Klatovech. Členové tohoto přibližně třicetičlenného sboru jsou nejen studentky a studenti sólového zpěvu v rámci ZUŠ Klatovy, ale především hudební nadšenci z blízkého i vzdáleného okolí Klatov.
Sbor se účastní nejrůznějších hudebních akcí, na kterých zaznívá nejen klasický sborový repertoár, ale také skladby, které primárně sboru určené nejsou. Ze zdařilých koncertů poslední doby lze jmenovat Večer filmových melodií, A Night at the Opera, Po čertech veselé Vánoce, opomenout nelze ani na muzikály Mamma Mia! či Pomáda. Sbormistrem Fialek je Jaroslav Pleticha.
^ Nahoru « Zpět Hochschulchor der HfKM
Regensburg (D)
Im Jahr 1874 gegründet, ist der Hochschulchor auch heute noch, nach 144 Jahren eine wichtige Säule im Kulturleben der Stadt Regensburg. Es singen hier, neben einer Vielzahl an Kirchenmusikern, Studenten aller Studienrichtungen. Der Chor unternahm traditionsgemäß Konzertreisen in viele Europäische Länder. Durch die enge Zusammenarbeit mit anderen Hochschulen gehören seit einiger Zeit auch oratorische Werke zum festen Repertoire des Chores. Große Chorprojekte seit 2000 waren: „In terra pax“ von Frank Martin, „Paulus" von F. Mendelssohn Bartholdy, „Requiem" von W. A. Mozart, „Stabat Mater" von Rossini, „Deutsches Requiem“ von Johannes Brahms, „The dream of Gerontius" von Eduard Elgar. Trotzdem liegt der Schwerpunkt der Literatur in der Beschäftigung mit "Neuer Musik". Prof. Kunibert Schäfer leitet den Chor seit 1994 und ist maßgeblich für diese Orientierung nach NEUER MUSIK verantwortlich. Unter seiner Leitung wurden beispielsweise Kompositionen von Franz–Josef Stoiber, Enjott Schneider, Dieter Schnebel, Wolfram Menschick, Hans Schanderl, Otmar Faulstich oder Steven Heelein uraufgeführt. Im Jahr 2003 wurde der Chor mit dem Kulturförderpreis der Stadt Regensburg ausgezeichnet. Im Februar dieses Jahres erschien eine vielbeachtete CD des Chores mit Werken von Franz–Josef Stoiber. Chorische Höhepunkte der letzten Jahre waren sicher die regelmäßigen Auftritte bei Katholiken– und Kirchentagen, sowie die Mitwirkung im Abschlussgottesdienst beim Papstbesuch in Regensburg sowie die Konzertreise nach Rom mit einer Privataudienz samt Uraufführung beim Heiligen Vater.
^ Nahoru « Zpět Chrámový sbor farností Haibühl-Honenwarth (D)
Haibühl-Honenwarth (D)
Sbor založil v roce 2012 Ewald Pirtzl z bývalých chrámových sborů obou farností. Vzhledem k tomu, že oba sbory mají značné problémy s doplňování sborového dorostu, jevil se tento postup jako dobrá možnost udržení funkčního chrámového sboru v obou spojených farnostech. Ewald Pirtzl, který působil již od roku 1982 vedle Gereona Schlepütze jako druhý varhaník v Haibühlu, převzal po Schlepützově penzionování zcela varhanický úřad, stal se církevním hudebníkem tohoto farního společenství a zároveň vykonává kostelnickou funkci v Hohenwarthu.
Sbor pravidelně vystupuje při bohoslužbách v Haibühlu i Hohenwarthu, účinkuje při různých církevních slavnostech a usiluje o pěstování pokladu liturgické hudby rozličných stylových epoch na pokud možno vysoké úrovni. Repertoár přirozeně sestává v první řadě ze zpěvů určených pro liturgické potřeby církevního roku.
^ Nahoru « Zpět Hornická kapela (Knappschaftskapelle)
Bodenmais (D)
Tradice hornické kapely v Bodenmais sahá až do roku 1760, kdy se v osadě usadilo několik českých horníků. Na kapelu, přiměřenou svému společenskému postavení, byli náležitě hrdí – avšak když byla v Bodenmais r. 1962 ukončena těžba, ztichly také hudební nástroje místních horníků.
Roku 1970 založil Erich Redman mládežnickou dechovou kapelu, která se později stala součástí obnoveného Knappschaftsverein („Hornického sdružení“). První hudební úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a kapela se stala žádanou v širokém okolí. Roku 1980 byla bodenmaiským muzikantům propůjčena spolkovým prezidetem medaile „Pro-Musika“.
Od roku 2000 vede dechový orchestr v hornických krojích Johann Kuchl. Repertoár tělesa obsahuje vedle úprav klasických skladeb také soudobé původní skladby a úpravy písní z muzikálů, žánrově pop, rock i swing; celkový výčet pak doplňují tradiční melodie a nápěvy v podání více než 50 instrumentálních hráčů.
Zvláště vznamné postavení má v bodenmaiském hornickém spolku, který zaštiťuje kapelu navenek, hudební vzdělání. Vedle klasického hudebního vzdělávání nabízí také dvě přípravná hudební oddělení, výuku hry na zobcovou flétnu a orchestr pro začínající hráče na dechové nástroje.
Zvláštní místo v hudebních aktivitách Hornické kapely a celého spolku zaujímá bezpochyby slavnostní Výroční koncert (pravidelně na Boží hod Velikonoční) a prosincový svátek patronky horníků sv. Barbory.
^ Nahoru « Zpět Dětský pěvecký sbor Jitříčko
Hradec Králové (CZ)
Sbor Jitříčko je součástí Královéhradeckého dětského sboru Jitro a zároveň je pro jeho zpěváky poslední zastávkou před vstupem do hlavního koncertního sboru Jitro. Zpívají zde děti ve věku od 11 do 14 let, kteří zkouší již souběžně s hlavním sborem. Repertoár sboru zahrnuje jednohlasé a vícehlasé písně období gotiky a renesance až po tvorbu současných autorů. Každým rokem uskuteční tento sbor několik vystoupení v Hradci Králové, vystupoval však také v Praze, Tachově, Liberci a Olomouci. Velmi úspěšné byly i zahraniční zájezdy do Německa, Rakouska, Francie a Maďarska. Mezi největší úspěchy Jitříčka patří vítězství v roce 2003 na mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc a získání zlatého pásma v kategorii dětských sborů na Mezinárodním festivalu a soutěži pěveckých sborů Bohuslava Martinů v Pardubicích (2009). Dlouholetým dirigentem tohoto sboru byl Ph.D. Jiří Skopal, v současné době je sbor pod vedením sbormistryně Lucie Fárové. Se sborem spolupracuje klavírista Doc. Michal Chrobák.
^ Nahoru « Zpět Smíšený sbor Jitro
Hradec Králové (CZ)
Smíšený sbor Jitro založili v roce 1997 otec a syn Skopalové jako absolventský sbor Královéhradeckého dětského sboru Jitro. Dnes jeho členská základna čítá zhruba 30 zpěváků nejen ze Skopalovy sborové školy.
Sbor deklaroval svou úroveň na soutěži pěveckých sborů Iuventus Mundi Cantat v Olomouci ziskem 99 bodů ze 100. Po nabídce od hudebního skladatele Jana Jiráska natočit hudbu k muzikálu Pinokio a k filmu Juraje Jakubiska Kytice přišla světová premiéra cyklu C Dur Missa Solemnis W. A. Mozarta, kterou sbor přednesl společně s Komorní filharmonií Pardubice na Pražském jaru. K dalším zajímavým projektům patří spolupráce se současným americkým skladatelem izraelského původu Ofer Ben–Amotsem, orchestrální provedení 2 cyklů Magnificat od Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho na festivalu duchovní hudby v italském Leccu, natáčení hudby Jana Jiráska k filmu Máj, Rockové oratorium autorů J. Johansena a E. Kulberga, provedení Carmina Burana od Carla Orffa a opakované reprízy Stabat Mater od Antonína Dvořáka. Mezi velká díla patří i Missa Pastoralis současného skladatele Jiřího Laburdy, kdy autor byl jejím provedením natolik potěšen, že dokomponoval orchestrální part, který byl následně uveden ve světové premiéře. Sbor se rád vrací na Evropský festival duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald, kde posluchači ocenili pestře budovaný repertoár nabízející prostor pro uplatnění dlouholetých sborových zkušeností všech zpěváků. Vedení sboru převzal od roku 2012 současný sbormistr Jan Fajfr.
^ Nahoru « Zpět Klarinetový soubor Prachatice
Prachatice (CZ)
Klarinetový soubor Prachatice vznikl 6. října 2006 v jihočeském městě Prachatice. Jedná se o komorní, pěčilenný hudební soubor. Členy souboru Jan Hovorka, Petr Chalupský, Tomáš Janoušek (klarinet) Jiří Pecka (basklarinet) a Petra Sovová (zpěv). Za svou téměř dvanáctiletou existenci odehrál na dvě stě padesát vystoupení na mnoha místech České republiky a v zahraničí (Švédsko, Belgie, Francie, Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Itálie, San Marino). Je držitelem patnácti zlatých a třech stříbrných ocenění z evropských hudebních festivalů (v letech 2011–2018), ceny Grand Prix z Polska a Titulu druhý Laureát festivalu FestArt v Rakousku. Dvakrát se také zúčastnil festivalu Wind of Music ve švédském Jönköpingu (2009 a 2010) a mezinárodního festivalu Deutsches Musikfest 2013. Zúčastňuje se pravidelně vernisáží výtvarných umělců, zahajuje významné události, koncertuje pro veřejnost. Repertoárově je Klarinetový soubor Prachatice všestranný interpretuje skladby klasicismu, romantismu, hudby 20. století, swingu, úpravy filmové a muzikálové hudby až k jazzově laděným skladbám. Úzce spolupracuje s hudebním skladatelem a pedagogem Františkem Jančíkem. Na svém kontě má sedm hudebních CD.
^ Nahoru « Zpět Kolegium pro duchovní hudbu klatovy
Klatovy (CZ)
Kolegium pro duchovní hudbu je dnes přibližně dvacetičlenný klatovský komorní smíšený sbor, založený r. 1996 muzikologem Vítem Aschenbrennerem, který se postupně repertoárově vyprofiloval na interpretaci barokní a klasicistní hudby, ale nebrání se ani skladbám autorů současných. Svým posluchačům představuje také (zejména barokní a klasicistní) skladby regionálních autorů, vzniklých spartacemi v archivech uložených notových památek. Sbor pravidelně účinkuje při různých liturgických i koncertních příležitostech po celých západních Čechách, ale i v Německu, a v minulosti podnikl tři koncertní cesty do Nizozemí (2003, 2004, 2006). Mezi dramaturgicky nejvýznamnější počiny sboru patří bezesporu světová premiéra duchovní kantáty regionálního autora Leopolda Eugena Měchury „Credo mrtvých“ (2005) a koncert hudby z doby klatovského mariánského zázraku (8. 7. 1685) nazvaný „Bohorodička krví se potící“ (2005).
V rámci Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu r. 2007 se Kolegium (dramaturgicky i hudebně) podílelo na současně probíhajícím projektu „Musica sacra Bohemica“ (Biber, Brixi, Dvořák).
Od roku 2007 se těleso podílí jako hlavní účinkující na projektu „Barokní jezuitské Klatovy“, organizovaným občanským sdružením Klatovské katakomby, kde mj. letos představil hudbu z doby založení klatovské jezuitské koleje (polovina 17. století). Do roku 2007 působil sbor jako spoluorganizátor, od roku 2008 pak jako hlavní organizátor jediného sborového festivalu v západních Čechách – Evropského festivalu duchovní hudby „Šumava – Bayerischer Wald“.
Roku 2009 si Kolegium odvezlo z Harantovských hudebních slavností historického zpěvu cenu za "autentickou interpretaci renesanční polyfonie“. Rok 2010 byl ve znamení oslav 750. výročí založení města, na jehož oslavách se těleso podílelo hned třemi projekty, z toho dvěma samostatnými koncerty: "Liturgickou hudbou v Klatovech před 250 lety" (obnovené premiéry - spartace dochovaných jezuitských pramenů klatovské hudební sbírky) a koncertem hudby klatovských rodáků / skladatelů 19. a 20. století. V prosinci pak Kolegium uvedlo ve světové premiéře adventní oratorium "Dies sanctificatus" plzeňského hudebního skladatele Pavla Samiece (*1984).
Roku 2011 bylo Kolegium přizváno k realizaci hudební nahrávky pro novou expozici klatovských Katakomb (natáčení jezuitských skladeb klatovského původu) a u příležitosti slavnostního otevření této expozice provedlo Mozartovu Dominicus-Messe.
^ Nahoru « Zpět Chrámový sbor kostela Nanebevzetí Panny Marie
Bodenmais (D)
Chrámový sbor v Bodenmais se orientuje na nácvik vícehlasých mší a dalších drobných skladeb, kterými doprovází bohoslužby ve zdejším katolickém kostele. Od roku 2004, kdy se jeho sbormistrem stal Vít Aschenbrenner, se významnou součástí repertoáru tělesa staly figurální mše J.Haydna (Missa brevis in F, Hob.XII:1, Missa Scti Joannis de Deo („Kleine Orgelmesse“, Hob.XII:7) a W. A. Mozarta (např. "Korunovační mše" KV 317, "Spatzenmesse" KV 220, Mše C dur („Orgelmesse“, KV 259), Mše D dur KV 194) s doprovodem orchestru – vedle původního sborového repertoáru v tradici německého cecilianismu (Filke, Gruber, Kempter aj.). V roce 2008 uvedl sbor ve světové premiéře „Barbara-Messe“ od současného německého skladatele Hermanna Angstenbergera. Od roku 2006 se těleso pravidelně účastní Festivalu duchovní hudby "Šumava - Bayerischer Wald".
^ Nahoru « Zpět Komorní pěvecký sbor Lumen
Pacov (CZ)
Komorní pěvecký sbor Lumen byl založen roku 2013. Od té doby uspořádal řadu koncertů a zúčastnil se různých festivalů. Sbor se zaměřuje zejména na interpretaci soudobé duchovní hudby, záběr repertoáru je však mnohem širší. Menší počet členů umožňuje pečlivou práci na detailech každé skladby, ovšem hlavní poslání sboru je snaha najít v každé skladbě poselství v ní ukryté, a to předat posluchačům.
^ Nahoru « Zpět Plzeňský akademický sbor (FPE ZČU)
Plzeň (CZ)
Plzeňský akademický sbor je mužský komorní sbor, jenž od jara 2013 pracuje pod vedením Víta Aschenbrennera na Katedře hudební kultury plzeňské pedagogické fakulty. V současnosti je jediným mužským sborem působícím v jihozápadních Čechách a snaží se navázat na kdysi bohatou tradici mužského sborového zpěvu v tomto regionu. Za svoji krátkou historii usiluje toto mladé těleso o precizní a přesvědčivou interpretaci skladeb 18.-20. století. Významnou součástí jeho činnosti je spolupráce s Dívčím akademickým sborem. Festivalové koncerty budou jeho první veřejnou prezentací vůbec.
^ Nahoru « Zpět Štývarův dětský sbor
Třinec (CZ)
Štývarův dětský sbor (ŠDS) byl založen v roce 1961 v Domě dětí a mládeže v Třinci. Pojmenován je po svém dlouholetém sbormistru Václavu Štývarovi. Od roku 1997 sbor řídí Alena Kostková. Kromě koncertů v kostelích a na základních školách v Třinci a jeho okolí pořádá ŠDS také koncertní zájezdy po České republice. Sbor se rovněž účastní výměnných pobytů se spřátelenými sbory, mezinárodních soutěží a festivalů (z posledních 2013 – Cracovia cantat, Polsko; 2014 – Canti veris Praga; 2015 – Alta Pusteria, Itálie). Repertoár se skládá převážně z úprav lidových písní a děl současných českých skladatelů. Zvláštní kapitolou jsou písně Václava Štývara věnované přímo ŠDS. Sbor má také repertoár staré, duchovní a vánoční hudby.
Alena Kostková je violistka, učitelka základní umělecké školy a umělecká vedoucí Třineckého komorního orchestru. Kromě ŠDS řídí i ženský komorní sbor Camerata.
^ Nahoru « Zpět Vokální harmonie
Hradec Králové (CZ)
Ženský komorní sbor Vokální harmonie vznikl v roce 1959 a za dobu své existence se představila posluchačům v desítkách měst České i Slovenské republiky na více než sedmi stech koncertech. Přes 100 koncertů uskutečnil v 17 zemích Evropy. Sbor zdobí řada ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. K posledním úspěchům patří stříbrné pásmo na mezinárodním festivalu Musica sacra v Bratislavě v květnu 2008 a v říjnu téhož roku na Mezinárodním festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí získal sbor cenu Bedřicha Průchy za nejlepší provedení lidové písně. Aktivně spolupracuje s Filharmonií Hradec Králové a s instrumentálními sólisty. Repertoár sboru zahrnuje skladby všech stylových období od renesance až po 20. století, nechybějí ani zajímavé úpravy lidových písní a spirituály.
Sbor řídí Jaromír Schejbal, na klavír doprovází Alena Holá. Vokální Harmonie natočila v roce 2012 své druhé CD. Po více jak padesáti letech je soubor stále mladý a svěží. Navíc členky sboru nežijí jen zpěvem, ale organizují i různá společná setkání, dovolené a výlety s rodinnými příslušníky.